Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

April 3, 2020

Wykreślenie podatnika z rejestru w przypadku zawieszenia działalności

0 1141

Wyrejestrowanie przez US podatnika, który zawiesił działalność i co się dzieje po wznowieniu? (m.in. obowiązki informacyjne US wobec podatnika) Czy można zrezygnować i jak z VAT po wznowieniu działalności?

ODPOWIEDŹ

W momencie odwieszenia działalności, urząd skarbowy automatycznie przywraca rejestrację podatnikowi, bez powiadamiania go.

 

UZASADNIENIE

Podatnik może zawiesić działalność na okres nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni, na czas określony – od 30 dni do 24 miesięcy.

W celu skutecznego zawieszenia działalności podatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie gminy wniosek CEIDG-1. Wniosek ten jest automatycznie przesyłany do ZUS, US oraz GUS. Urząd Skarbowy wykreśla z urzędu podatnika, który zawiesił wykonywanie działalności na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy. Podatnik ten nie ma obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Z dniem wznowienia działalności, podatnik zostaje zarejestrowany ponownie jako podatnik VAT, bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego. Zostaje automatycznie zarejestrowany jako podatnik VAT o statusie takim, jaki miał w momencie zawieszenia.

Oczywiście, jeżeli Czytelnik spełnia warunki określone w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, może powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Warunkiem jest również, że w roku poprzednim nie przekroczył kwoty obrotu w 200.000 zł

Należy to zgłosić dokonując aktualizacji na formularzu VAT-R, w którym zmieni się status podatnika z podatnika VAT czynnego na podatnika VAT zwolnionego. Wniosek o rezygnację ze zwolnienia należy złożyć przed miesiącem, od którego rezygnacja ma nastąpić.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: nie dotyczy.

 

Karol Zen

 

Podstawa prawna: Art. 96 ust. 9a i 9g, art. 99 ust. 7a, art.113 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.