Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

January 31, 2016

Wykreślenie zastawu skarbowego po sprzedaży pojazdu

0 2109

Urząd ustanowił zastaw na pojazdach, które są przedmiotem działalności gospodarczej. Jestem podatnikiem VAT i mogę sprzedać na fakturę te pojazdy. Czy w przypadku nowego właściciela Urząd wykreśli zastaw?

ODPOWIEDŹ

Nie. Jedną z opcji na wykreślenie zastawu skarbowego jest zapłacenie zaległości podatku od towarów i usług przez Podatnika lub przez nabywcę pojazdu, który po nabyciu zastawionego auta stanie się dłużnikiem rzeczowym. Egzekucyjna sprzedaż zastawionego auta również spowoduje wygaśniecie zastawu, a tym samym jego wykreślenie z rejestru zastawów skarbowych.

UZASADNIENIE

Wpis do rejestru zastawów skarbowych

Zastaw skarbowy jest instytucją, która ma służyć zabezpieczeniu realizacji zobowiązania podatkowego. Organowi podatkowemu zgodnie z art. 41 ustawy Ordynacja podatkowa z tytułu zaległości w podatku od towarów i usług oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości przysługuje zastaw skarbowy na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 12.400 zł. Jednakże, zastawem skarbowym nie mogą być obciążone rzeczy lub prawa majątkowe niepodlegające egzekucji oraz mogące być przedmiotem hipoteki.

Zastaw skarbowy powstaje z dniem wpisu do rejestru zastawów skarbowych i wpisany wcześniej ma pierwszeństwo zaspokojenia przed zastawem wpisanym później.

Należy także zauważyć, że zastaw jest skuteczny wobec każdorazowego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 42 Ordynacji).

Wobec powyższego ustanowiony zastaw skarbowy na aucie Podatnika, będzie skuteczny wobec każdorazowego właściciela tego auta. Zatem brak zapłaty zaległości podatku od towarów i usług spowoduje, że nastąpi zaspokojenie z przedmiotu zastawu w trybie egzekucji administracyjnej.

Podstawa prawna: art. 41 § 1 i art. 42 § 1, § 2, § 3, § 4 i § 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015 r., poz. 613 z późn. zm.)

Wygaśnięcie zastawu skarbowego

Wygaśnięcie zastawu skarbowego w myśl art. 42 § 5 Ordynacji następuje w niżej wymienionych sytuacjach:

  1. z mocy prawa z dniem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego albo

  2. z dniem wykreślenia wpisu z rejestru zastawów skarbowych, albo

  3. z dniem egzekucyjnej sprzedaży przedmiotu zastawu.

Trzeba zaznaczyć, iż zobowiązanie podatkowe wygasa wskutek:

  1. zapłaty,

  2. pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta;

  3. potrącenia,

  4. zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku,

  5. zaniechania poboru,

  6. przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych,

  7. przejęcia własności nieruchomości lub prawa majątkowego w postępowaniu egzekucyjnym,

  8. umorzenia zaległości,

  9. przedawnienia,

  10. zwolnienia z obowiązku zapłaty na podstawie art. 14m (art. 59 § 1 Ordynacji).

Jednakże, nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, ale po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu (art. 70 § 8).

Ponadto zastaw wygasa z dniem sprzedaży egzekucyjnej przedmiotu zastawu. Sprzedaż odbywa się na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Stwierdzenie nabycia w postępowaniu egzekucyjnym praw własności lub innych praw albo ruchomości następuje w drodze postanowienia. Postanowienie, to organ egzekucyjny wydaje na żądanie nabywcy, a jeżeli do wykonywania praw lub dysponowania ruchomościami niezbędne jest posiadanie dowodu nabycia - z urzędu (art. 68b ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). Prawa majątkowe i ruchomości nabyte w postępowaniu egzekucyjnym są wolne od obciążeń, czyli następuje wygaśniecie zastawu (art. 68d u.p.e.a.).

Podstawa prawna: art. 42 § 5, art. 59 § 1 i art. 70 § 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015 r., poz. 613 z późn. zm.); art. 68b i art.68d ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014 r., poz. 1619 z późn. zm.)

Wykreślenie zastawu skarbowego

Wykreślenie wpisu z rejestru zastawów skarbowych następuje, jeżeli rzecz lub prawo obciążone zastawem skarbowym w dniu jego ustanowienia nie stanowiły własności podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osoby trzeciej odpowiadającej za zaległości podatkowe.

Wniosek o wykreślenie wpisu składa się w terminie 7 dni od dnia, w którym osoba powołująca się na swoje prawo własności powzięła wiadomość o ustanowieniu zastawu. W sprawie wykreślenia wpisu z rejestru zastawów skarbowych w przypadku określonym powyżej wydaje się decyzję (art.42a Ordynacji).

Takie postępowanie ma służyć ochronie interesów właściciela rzeczy lub praw obciążonych zastawem skarbowym przed błędnie dokonanym wpisem do rejestru zastawów skarbowych. Oczywiście na właścicielu rzeczy lub prawa ciąży obowiązek udowodnienia, że na dzień wpisu do rejestru posiadał prawa własności.

Wydanie decyzji o wykreśleniu wpisu i jego fizyczne wykreślenie powoduje wygaśniecie zastawu skarbowego. Organ podatkowy może także odmówić wykreślenia wpisu w rejestrze. W każdym przypadku od decyzji naczelnika urzędu skarbowego stronie przysługuje odwołanie do właściwego dyrektora izby skarbowej. Także w sytuacji sprzedaży pojazdu po ustanowieniu na nim zastawu, wykreślenie zastawu jest niemożliwe.

Ponadto należy zaznaczyć, iż rejestr zastawów skarbowych jest jawny i w każdym

momencie osoba zainteresowana może wystąpić do organu podatkowego prowadzącego rejestr zastawów, o wypis z rejestru. W wypisie znajdą się informacje na temat obciążenia rzeczy lub prawa majątkowego zastawem skarbowym, a także o wysokości zabezpieczonego w ten sposób zobowiązania podatkowego lub zaległości podatkowej.

Podstawa prawna: art. 42 a, art. 43 § 1 i art. 46 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015 r., poz. 613 z późn. zm.)

Paulina Pawluk