Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

June 1, 2015

Wykup prywatny leasingowanego w ramach prowadzonej działalności auta

0 952

Leasingobiorca umówił się z leasingodawcą, że nie będzie dokonywał na firmę (osoba fizyczna) wykupu leasingowanego obecnie samochodu. Chce jednak kupić to samo auto - faktura wykupu będzie na niego prywatnie (osoba ta chce wziąć kredyt prywatnie na to auto). Wydaje się to rozwiązanie za zgodne z przepisami, ponieważ nie jest obowiązkiem a prawem leasingobiorcy do wykupu samochodu.

ODPOWIEDŹ

Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, ma prawo wykupić leasingowany wcześniej samochód zarówno na cele prowadzonej działalności gospodarczej, czyli „na firmę” jak i na cele prywatne, pomimo braku uregulowań w zakresie takiego wykupu, w ustawodawstwie podatkowym jak i w prawie cywilnym. Podmiot taki nie posiada bowiem odrębnej osobowości prawnej w zależności od tego, czy działa w ramach prowadzonej działalności, czy poza nią – całość zaciąganych przez niego zobowiązań i nabywanych praw wchodzi w skład jego majątku.

Samochód wykupiony z leasingu na cele prywatne nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa podatnika, co oznacza, że przedsiębiorca nie skorzysta z prawa odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktury zakupu, oraz nie będzie mógł zaliczyć wydatków związanych z wykupem do kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym także późniejsza odsprzedaż przedmiotowego pojazdu, w ramach umowy cywilnoprawnej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Kwestią sporną jest opodatkowanie takiej sprzedaży podatkiem dochodowym.Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż samochodu prywatnego po upływie 6 miesięcy od jego nabycia nie powoduje powstania przychodu.

Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że skoro wykupiony z leasingu pojazd był wcześniej użytkowany w działalności, a wydatki związane z jego eksploatacją stanowiły koszt podatkowy działalności, to w przypadku sprzedaży takiego samochodu przed upływem 6 lat osiągnięty przychód należy traktować jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Halina Lisowska