Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 10, 2011

Wykup samochodu z leasingu a odliczenie VAT

0 1021

Wykup przedmiotu leasingu (samochodu osobowego) jest dostawą towaru nie związaną z umową leasingu, i przysługuje od niego prawo do odliczenia 60% kwoty podatku należnego.

Wynika to m.in. z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, z dnia 11 kwietnia 2011 roku (nr IILPP2/443-29/11-4/MR).

Sytuacja Podatnika (zdarzenie przyszłe)

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z informatyką, w zakresie wydawania i edycji oprogramowania. Zainteresowany rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na podstawie umowy leasingu operacyjnego Wnioskodawca używa samochód osobowy od czerwca 2009 r. Zainteresowany odliczył zgodnie z obowiązującymi przepisami z faktur za leasing 60% podatku VAT (nie więcej niż 6.000 zł). Wnioskodawca zamierza wykupić przedmiot leasingu po dwóch latach użytkowania i następnie go sprzedać innemu przedsiębiorcy. W związku z powyższym zadano pytanie czy wykup samochodu z leasingu operacyjnego jest odrębną czynnością i przysługuje z tego tytułu prawo do odliczenia 60% (nie więcej niż 6.000 zł)...

Uzasadnienie Izby Skarbowej

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. W kontekście powyższego należy więc przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – nie związaną z samą umową leasingu.

W związku z powyższym, skoro wykup przedmiotu leasingu (samochodu osobowego) jest odrębną czynnością – dostawą towaru – nie związaną z samą umową leasingu, to od tej czynności będzie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia 60% kwoty podatku należnego, nie więcej niż 6.000 zł – wynikającej z faktury zakupu przedmiotowego pojazdu.