Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

December 3, 2015

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne a VAT

0 1076

Nieodpłatne przekazanie wykupionego z leasingu samochodu osobowego na cele osobiste, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż przy nabyciu nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 listopada 2015 roku nr IPTPP3/4512-347/15-4/MK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik podatku od towarów i usług, która zawarła umowy leasingowe dotyczące dwóch samochodów osobowych wykorzystywanych do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochody te są przedmiotem leasingu operacyjnego. We wrześniu 2015 roku umowy leasingowe zostaną zakończone. Zgodnie z warunkami tych umów leasingobiorcy przysługuje prawo wykupu przedmiotu leasingu w wysokości 1 % ceny pojazdów po zakończeniu umów leasingu. Spółka zamierza wykupić przedmioty leasingu. Faktury dokumentujące wykup będą wystawione na Spółkę. Postanowieniem wspólników wykupione samochody osobowe nie będą wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Bowiem w momencie wykupu zostaną przeznaczane wyłącznie do celów prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem wykup samochodów będzie związany z przekazaniem ich na cele prywatne a przekazanie to nie jest związane z działalnością opodatkowaną, Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wykupu samochodów z leasingu.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy po wykupieniu samochodów osobowych od leasingodawcy z przeznaczeniem na cele osobiste niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to przekazanie tych samochodów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż umowa leasingu sprowadza się do używania rzeczy i pobierania pożytków, nie rodzi natomiast powstania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing jest usługą zdefiniowaną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi.

Zatem organ podatkowy przyjął, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu.

Natomiast z opisu sprawy wynika, iż po wykupie przedmiotowego samochodu, Spółka nie będzie wykorzystywać przedmiotowych samochodów w prowadzonej działalności gospodarczej, a więc nie będzie związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Wobec powyższego Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przy wykupie przedmiotowego samochodu.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż nieodpłatne przekazanie przez Spółkę przedmiotowego samochodu osobowego na cele osobiste, nie będzie podlegało ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż przy wykupie samochodu Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 mara 2004 roku o podatku od towarów i usług.