Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

July 15, 2016

Wynagrodzenie za niewykonane usługi budowlane a VAT

0 1013

Otrzymane przez Spółkę wynagrodzenie od Gminy z tytułu niewykonanych usług budowlanych, stanowi wynagrodzenie za usługę, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 maja 2016 roku nr IPPP2/4512-156/16-4/MT.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w 2011 roku zawarła z Gminą umowę na wykonanie robót budowlanych i technologicznych wraz z projektowaniem. Kontrakt nie został jednak w całości zrealizowany z winy leżącej po stronie Gminy. Po wykonaniu części prac zaplanowanych w umowie zawartej pomiędzy Spółką a Gminą, Spółka uznała, iż wobec zmieniającej się sytuacji rynkowej, zasadne będzie uzyskanie od Inwestora gwarancji zapłaty do wysokości ewentualnego roszczenia z tytułu wynagrodzenia wynikającego z umowy oraz robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy. W przypadku nie uzyskania tejże gwarancji w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym jednak niż 45 dni, Spółka była uprawniona do odstąpienia od umowy z winy Inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia. Gmina kwestionowała zasadność rozwiązania umowy, jednak spór toczący się pomiędzy Gminą a Spółką został rozstrzygnięty przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej wyrokiem z dnia 29 września 2014 roku. W wyroku tym stwierdzono m.in., że odstąpienie Spółki od Umowy z Gminą na podstawie pisma z dnia 18 stycznia 2013 roku, z powodu nie dostarczenia gwarancji bankowej przez Gminę było skuteczne i wywołało skutek natychmiastowy. Na początku 2016 roku Spółka, realizując swoje uprawnienie, wezwała Gminę do zapłaty wynagrodzenia należnego za niewykonane roboty budowlane.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wynagrodzenie należne od Gminy z tytułu niewykonanych usług budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż rozwiązanie umowy łączącej Spółkę z Gminą z winy Gminy za niedostarczenie gwarancji bankowej, nie daje podstaw do twierdzenia o wystąpieniu szkody. Opłata należna Spółce z tytułu rozwiązania umowy o świadczenie usług budowlanych nie posiada cech odszkodowania za poniesioną szkodę, ponieważ Spółka takiej szkody nie poniosła. Kwota, do zapłaty której zobowiązana jest Gmina na rzecz Spółki nie ma charakteru zadośćuczynienia za utracone korzyści. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż na gruncie przepisów ustawy o VAT istotne jest to jakie skutki wywiera otrzymane wynagrodzenie. Zatem nie jest istotna nazwa lecz rzeczywisty charakter świadczenia.

Wobec powyższego organ podatkowy stwierdził, iż otrzymana kwota będzie stanowiła należność wynikającą z łączącego Spółkę i Gminę stosunku zobowiązaniowego. Bowiem zostaną spełnione niezbędne warunki, aby zapłatę kwoty za niewykonane roboty budowlane uznać za wynagrodzenie za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka z tytułu zaniechania wykonania czynności na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług budowlanych, otrzyma rzeczywiste wynagrodzenie, co czyni tę czynność odpłatną.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotową czynność należy uznać za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy, gdyż wypłacone Spółce wynagrodzenie będzie stanowić w istocie wynagrodzenie należne Spółce za odstąpienie przez Gminę od realizacji umowy, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.