Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

October 31, 2016

Wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatku w świetle przepisów ustawy o VAT

0 972

Urząd Gminy jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, ma prawo, zgodnie z art. 14 ust.2 pkt.10 ustawy o pdof, do wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od wynagrodzeń, świadczeń pracowników, zleceniobiorców, pobranych na rzecz budżetu państwa. Wynagrodzenie to wynosi 0,3% kwoty podatku dochodowego pobranego przez płatnika (Urząd) na rzecz Urzędu Skarbowego, jest potrącane z podatku i stanowi dochód Urzędu. Czy w świetle ustawy o VAT, ten przychód (swego rodzaju prowizja za usługę z mocy prawa) podlega VAT ze stawką „zw”, czy też nie podlega w ogóle VAT?

ODPOWIEDŹ

Otrzymane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z pytania wynika, że Gmina jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, ma prawo do wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od wynagrodzeń, świadczeń pracowników, zleceniobiorców, pobranych na rzecz budżetu państwa. Wynagrodzenie to wynosi 0,3% kwoty podatku dochodowego pobranego przez płatnika na rzecz Urzędu Skarbowego i jest potrącane z podatku. Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania tego wynagrodzenia podatkiem VAT.

Jak wynika z przepisów, aby uznać daną czynność za podlegającą podatkowi VAT, musi być ona wymieniona w art.5 ust.1 ustawy, który wskazuje na zakres opodatkowania. Ustawodawca przyjął generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia nie będące dostawą towarów, przy czym pojęcie „świadczenia usług” ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji.

Aby dana czynność, która nie jest dostawą towarów podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym. Musi także istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie.

W świetle przepisów ustawy o VAT należy stwierdzić, że wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatku nie ma bezpośredniego związku z żadną czynnością mającą charakter świadczenia ze strony kontrahenta. Tym samym nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt.1, art.7 ust.1 i art.8 ust.1 ustawy o VAT.