Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 27, 2016

Wynajem garażu a stawka VAT

0 3034

Najem garażu jako świadczenie niezależne i odrębne od usługi najmu lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2016 roku nr IBPP2/4512-840/15/RSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się PGM, czynny podatnik VAT, którego działalnością podstawową jest wynajem pomieszczeń na cele mieszkalne, jak również wynajem lokali użytkowych i garaży. We wszystkich wskazanych przypadkach najemcą konkretnego lokalu oraz konkretnego garażu jest ten sam podmiot. PGM zawiera odrębne umowy na najem lokalu mieszkalnego oraz na najem garażu. Istnieje możliwość wynajęcia osobno garażu bez wynajmowania lokalu mieszkalnego.

W powyższym zakresie PGM wyróżnia cztery stany faktyczne:

- Lokal mieszkalny i garaż posadowione są na tej samej nieruchomości, których to właścicielem jest Gmina,

- Lokal mieszkalny i garaż nie są posadowione na tej samej nieruchomości. Właścicielem obu nieruchomości jest Gmina,

- Lokal mieszkalny i garaż nie są posadowione na tej samej nieruchomości. Właścicielem nieruchomości, na której posadowiony jest lokal mieszkalny jest Gmina a nieruchomość, na której posadowiony jest garaż stanowi własność osoby trzeciej,

- Lokal mieszkalny i garaż nie są posadowione na tej samej nieruchomości. Właścicielem nieruchomości na której posadowiony jest lokal mieszkalny jest osoba trzecia a właścicielem nieruchomości, na której posadowiony jest garaż jest Gmina.

W sytuacjach wskazanych powyżej, tj. w sytuacji pierwszej lokal mieszkalny i garaż są objęte jedną księgą wieczystą, natomiast w pozostałych sytuacjach lokal i garaż nie są objęte jedną księgą wieczystą.

Wątpliwości PGM dotyczą zwolnienia od podatku VAT usługi wynajmu garaży najemcom lokali mieszkalnych niezależnie od tego gdzie znajduje się lokal mieszkalny i garaż, a także kto jest jego właścicielem o ile najemcą lokalu mieszkalnego jak i garażu będzie ta sama osoba oraz w sytuacji, w której najem lokalu i garażu jest nawiązywany na podstawie dwóch odrębnych umów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż najem garażu jest świadczeniem samodzielnym i odrębnym od usługi najmu lokalu mieszkalnego. Mimo, że usługa ta towarzyszy korzystaniu z wynajmowanego lokalu mieszkalnego, to nie jest ona niezbędna do korzystania z tego lokalu.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku zawarcia odrębnych umów, których przedmiotem będzie wyłącznie najem garażu, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miało zastosowania. Bowiem w przypadku świadczenia usług najmu garażu nie jest spełniona przesłanka stanowiąca o charakterze wynajmowanej nieruchomości. Garaż nie jest lokalem o charakterze mieszkalnym lecz lokalem o charakterze użytkowym, służącym, co do zasady, do przechowywania pojazdu. Garaż nie stanowi również pomieszczenia pomocniczego oraz gospodarczego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Reasumując, wynajem garażu należy opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy.

Jednocześnie bez znaczenia pozostaje fakt gdzie znajduje się lokal mieszkalny i garaż, a także kto jest jego właścicielem, gdy najemcą lokalu mieszkalnego jak i garażu będzie ta sama osoba oraz w sytuacji, w której najem lokalu i garażu jest nawiązywany na podstawie dwóch odrębnych umów.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.