Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 15, 2012

Wynajem lokalu mieszkalnego dla przedsiębiorcy a stawka VAT

0 1002

Wynajem lokalu mieszkalnego na rzecz podmiotu gospodarczego, z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 września 2012 roku nr IPPP1/443-560/12-2/AP.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawczyni zamierza wynajmować posiadany lokal mieszkalny, który nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zainteresowana zamierza oferować lokal do najmu osobom fizycznym i prawnym zarówno posiadającym status przedsiębiorcy jak i niebędącym przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz kodeksu spółek handlowych. Najemca zobowiązany będzie wykorzystywać wynajmowany lokal wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zamiar zmiany sposobu wykorzystywania lokalu wymagać będzie pod rygorem nieważności pisemnej zgody Wnioskodawczyni. Najemca również będzie pozbawiony prawa do podnajmowania lokalu. Wnioskodawczyni zapewni sobie w umowie możliwość kontrolowania sposobu wykorzystywania lokalu, z rygorem odstąpienia od umowy. W przypadku osób prawnych w wynajętym lokalu będą mogli mieszkać jedynie zatrudnieni pracownicy Najemcy. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Sprzedaż usług w zakresie wynajmu lokalu mieszkalnego ma zamiar dokumentować jako czynny podatnik VAT, co miesiąc fakturą VAT. Nazwę świadczonej usługi określać będzie w fakturze jako „wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe”, a do sprzedawanych usług w zakresie najmu lokalu mieszkalnego stosować będzie stawkę VAT zwolnioną.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę podatku VAT należy stosować do usługi w zakresie wynajmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe w przypadku, gdy najemcą jest podmiot gospodarczy - osoba fizyczna lub osoba prawna posiadająca status przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz kodeksu spółek handlowych.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Z przepisu tego wynika, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega wyłącznie świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym i na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy.

Jednocześnie organ podatkowy zwrócił uwagę, iż przepis powyższy nie uzależnia zastosowania zwolnienia od rodzaju czy formy prawnej zarówno podmiotu świadczącego usługę, jak i podmiotu nabywającego tę usługę. Nie odnosi się również do czasu wynajmowania nieruchomości czy klasyfikacji statystycznych.

Dokonując analizy powyższego artykułu organ podatkowy uznał, iż zwolnieniu od podatku podlega świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym, co istotne - na cele mieszkaniowe. Zatem przesłanki do zastosowania zwolnienia są następujące:

  • świadczenie usługi na własny rachunek,

  • charakter mieszkalny nieruchomości,

  • mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.

Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Z kolei brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala na zastosowanie zwolnienia i w konsekwencji następuje opodatkowanie świadczonej usługi według stawki podstawowej, tj. 23%.

Podsumowując organ podatkowy stwierdził, iż wynajmowana nieruchomość jest lokalem mieszkalnym, usługa świadczona jest na własny rachunek Wnioskodawczyni, a lokal będący przedmiotem najmu będzie przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, a w związku z tym, spełnione są przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.