Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

June 1, 2015

Wynajem nieruchomości i usługi doradztwa a zwolnienie z VAT

0 981

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności od początku 2015 roku wynajmowała lokal niemieszkalny (garaż) bez naliczania podatku VAT. Od maja 2015 roku założyła działalność gospodarczą i z uwagi na brak możliwości zwolnienia podmiotowego jest podatnikiem VAT (usługi doradcze). Czy od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej zrównanego z byciem podatnikiem VAT, należy również przy najmie lokalu niemieszkalnego od maja naliczać podatek VAT 23 %, pomimo, że sprzedaż nie przekracza limitu 150.000 zł?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem, dla celów podatku VAT, najem rzeczy ruchomych lub nieruchomości stanowi działalność gospodarczą, gdy ma charakter ciągły i prowadzony jest dla celów zarobkowych.

Kwalifikacja najmu prywatnego jako działalności gospodarczej dla celów VAT nie oznacza automatycznie, że od uzyskanych obrotów trzeba zawsze płacić VAT. Usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Natomiast wynajem lokali użytkowych zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%.

Ustawodawca zwalnia od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy). Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie w/cyt. art. 113 ust. 1 przekroczy kwotę limitu, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę (art. 113 ust. 5).

Zatem, w przypadku wynajmu lokalu użytkowego, jeżeli w/w limit zostanie przekroczony, podatnik zobowiązany jest zarejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać ten podatek.

Zwolnienie podmiotowe nie ma jednak zastosowania m.in. do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego (art. 113 ust. 13 pkt 2 lit.b ustawy).

Tak więc na osobie rozpoczynającej działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych ciąży obowiązek rejestracji na potrzeby VAT i rozliczania tego podatku.

W sytuacji opisanej w pytaniu, osoba fizyczna od maja 2015 roku rozpoczyna działalność gospodarczą, z tytułu której będzie obligatoryjnie czynnym podatnikiem VAT, zatem zobowiązana będzie rozliczać VAT również od najmu. Nie jest bowiem możliwe, aby jeden podmiot był jednocześnie podatnikiem VAT czynnym dla jednej czynności, a dla innej podatnikiem zwolnionym z VAT.

Halina Lisowska