Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik, prowadząc działalność w zakresie odpłatnego świadczenia usług najmu opodatkowanych stawką w wysokości 23%, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw do wynajmowanych samochodów, w tym samochodów osobowych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2014 roku nr ILPP1/443-151/14-4/HW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług najmu pojazdów osobowych. Samochody są przeznaczone i wykorzystywane tylko i wyłącznie na cel wynajmu, a Podatnik ponosi koszty nabycia paliwa do wynajmowanych pojazdów. Paliwo jest tankowane do samochodów przed przekazaniem ich wynajmującym. Wynajmujący otrzymuje przedmiot najmu zatankowany do pełna. W takim samym stanie wynajmujący powinien pojazd zwrócić. W praktyce zwracane pojazdy często nie są zatankowane do pełna. W takiej sytuacji koszt zatankowania samochodu, po zakończeniu najmu, ponosi Podatnik. Najemca nie jest obciążany z tego tytułu. Podatnik nie refakturuje również na wynajmującego poniesionych kosztów. Koszt zakupu paliwa jest wkalkulowany w cenę usługi najmu samochodu. Paliwo nie jest wykorzystywane przez Podatnika do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, ale stanowi element dostawy, która jest świadczeniem pomocniczym do usługi najmu opodatkowanego stawką podstawową VAT.

W związku z tym, że z góry założono, iż w niektórych przypadkach będzie występowała konieczność uzupełnienia zbiornika paliwa - kalkulację tą uwzględniono przy opracowywaniu oferty najmu. Wartość wymienionego obciążenia nie wynika z konkretnego przypadku uzupełnienia zbiornika paliwa. Ponadto Podatnik wskazał, że pomiędzy odebraniem a zwrotem samochodu wynajmujący samodzielnie i na własny koszt nabywa paliwo - to na niego wystawiane są faktury lub to klient otrzymuje paragon dokumentujący nabycie paliwa.

Wątpliwości Podatnika prowadzącego działalność w zakresie odpłatnego wynajmu samochodów dotyczą prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego od nabywanych paliw do wynajmowanych samochodów, w tym samochodów osobowych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza postanowień art. 86a ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 31 marca 2014 roku, jak i od dnia 1 kwietnia 2014 roku - wskazuje, że zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa nie ma zastosowania w przypadku nabywcy, którego przedmiotem działalności jest oddanie samochodów w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, a nabywane paliwo przeznaczone będzie tylko i wyłącznie do samochodów wykorzystywanych w celu odpłatnego wynajmu. Powyższe odnosi się do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1 ww. ustawy. Należy zaznaczyć, że w takim przypadku zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obejmuje sytuacje, gdy pojazdy nie są wykorzystywane - nawet przejściowo - do takich celów jak np. do jazd demonstracyjnych lub użytku służbowego podatnika itp.

W świetle powyższych regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu sprawy należy stwierdzić, że Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa do samochodów, w tym samochodów osobowych, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ww. ustawy.

Powyższe wynika z faktu, że nabywane przez Podatnika paliwo przeznaczane jest do tankowania samochodów będących wyłącznie przedmiotem wynajmu. Regułą jest, że żaden z samochodów przeznaczonych do wynajmu nie jest używany do celów prywatnych. Ponadto Podatnik wskazał, że wynajem samochodów dokonywany jest w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i jest opodatkowany podatkiem VAT w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.