Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 7, 2016

Wynajem pomieszczeń dodatkowych a VAT

0 985

Udostępnianie na podstawie umowy najmu dodatkowych pomieszczeń, nieprzynależnych do lokali mieszkalnych, przeznaczonych na cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 lipca 2016 roku nr ITPP1/4512-436/16/IK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia, która posiada w budynkach mieszkalnych dodatkowe pomieszczenia nieprzynależne do żadnych lokali. Są to zabudowane części korytarzy, wnęki znajdujące się pod schodami, pomieszczenia po likwidacji suszarni lub innych wolnych pomieszczeń. Stanowią one część wspólną danego budynku, będące współwłasnością Spółdzielni zarządzającą nieruchomością i innych właścicieli lokali.

Wynajmowane są przez Spółdzielnię mieszkańcom na podstawie umów z przeznaczeniem na dodatkowe pomieszczenia piwniczne, wykorzystywane przez najemców na cele związane z użytkowaniem lokalu mieszkalnego, czyli przeznaczone do przechowywania zapasów, odzieży, rowerów, itp.

W związku z powyższym Spółdzielnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy słusznie nalicza podatek od towarów i usług w wysokości 23% od wynajmowanych pomieszczeń.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż usługa polegająca na udostępnianiu na podstawie umowy najmu dodatkowych pomieszczeń, nieprzynależnych do lokali mieszkalnych tj. zabudowane części korytarzy, wnęki znajdujące się pod schodami, pomieszczenia po likwidacji suszarni lub wolne pomieszczenia, z zamiarem wykorzystania ich na tzw. drugie piwnice służą najemcom zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych, zlokalizowanych w częściach wspólnych w budynkach mieszkalnych i przeznaczonych na cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, korzysta ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.