Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik, prowadząc najem prywatny, powinien opodatkować usługę stawką podatku w wysokości 8% oraz wykazać kwotę należną za świadczone usługi w ewidencji VAT, jak również w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 8%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 września 2014 roku nr IPTPP4/443-371/14-4/MK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji części i usług remontowych maszyn i urządzeń dla przemysłu. Z tego tytułu składa comiesięczne deklaracje VAT-7.

Jednocześnie Podatnik posiada lokal mieszkalny, który zamierza wynajmować za pośrednictwem firmy na cele krótkotrwałego zamieszkania. Umowy na najem lokalu będzie zawierała firma pośrednicząca. Umowy firma pośrednicząca będzie zawierała w swoim imieniu i na własny rachunek. Faktury za najem będzie wystawiała firma pośrednicząca. W umowie o zarządzanie lokalem będzie określony cel na cele krótkotrwałego zamieszkania najemcom obcym oraz wskazanie, że najem ma służyć wyłącznie celom mieszkalnym. W umowie z firmą pośredniczącą będzie zastrzeżenie, że lokal może być oddany wyłącznie na cele najmu krótkotrwałego. Z tytułu podpisanej umowy z firmą pośredniczącą Podatnik będzie otrzymywał wynagrodzenie z tytułu dysponowania przez nią lokalem. Przedmiotem sprzedaży na fakturach wystawianych firmie pośredniczącej będzie „udostępnienie lokalu na cele krótkotrwałego zamieszkania”. Usługa najmu na cele krótkotrwałego zamieszkania należy do grupowania PKWiU 55.20.19.0 – pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi. .

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z następującymi zapytaniami:

  • czy prowadząc najem „prywatny” i nie wliczając go do działalności gospodarczej Wnioskodawca powinien przychód z najmu ujmować w deklaracji VAT-7 dodając go do przychodów z działalności gospodarczej,

  • czy prawidłowe jest opodatkowanie wynajmu opisanego wyżej stawką 8% jako usługi związanej z zakwaterowaniem (PKWiU 55) zgodnie z poz.163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności ustalił, iż Podatnik z tytułu usług najmu lokalu mieszkalnego jest uważany za podatnika podatku od towarów i usług. Bowiem brak jest podstaw prawnych do uznania, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. niektóre czynności objęte zakresem przedmiotowym realizowane przez podatnika podatku od towarów i usług są opodatkowane, a niektóre nie. Charakter usług najmu wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ww. art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT bez względu na to, czy przedmiot najmu stanowi własność prywatną.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż w okolicznościach, w których Podatnik wykorzystuje lokal prywatny w sposób ciągły do celów zarobkowych przesądza o tym, iż nie jest majątkiem prywatnym. Zatem, nie można uznać aby świadczenie usług najmu było czynnością z zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Zatem, Podatnik wynajmując lokal, działa w charakterze podatnika podatku VAT, gdyż czynność ta wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Wobec powyższego, pobierana należność od nabywcy tej usługi stanowi podstawę opodatkowania w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaną stawką właściwą dla świadczonej usługi.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro Podatnik zaklasyfikował przedmiotowe usługi do grupowania PKWiU 55.20.19.0 – „pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi”, winien tak zaklasyfikowane usługi opodatkować stawką podatku w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ww. ustawy, oraz kwotę należną od firmy pośredniczącej za świadczone usługi powinien wykazać w ewidencji VAT oraz w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 8%.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2, art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.