Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

September 9, 2011

Wynajem sali w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej a VAT

0 1995

Wynajem przez gminę sali w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. Gmina ma obowiązek wystawić fakturę VAT w przypadku najmu na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a w przypadku najmu na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności – na ich żądanie. Gmina ma również prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na bieżące utrzymanie wynajmowanej sali.

Takie stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji numer ILPP4/443-230/11-4/ISN z 30 maja 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Gmina, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 realizowała w 2010 roku inwestycję przebudowy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Budynek służyć będzie mieszkańcom i zaspokajać ich potrzeby wspólnoty lokalnej. Dokonywane w ramach realizacji inwestycji zakupy towarów i usług nie miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Kwota podatku nie została zaliczona do objęcia kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Gmina nie wykazywała w związku z prowadzoną inwestycją podatku naliczonego ani należnego. Gmina ponosić będzie koszty bieżącego utrzymania obiektu takie jak zakup opału, energii elektrycznej, bieżące remonty i inne zakupy. Ponadto, Gmina planuje uzyskać wpływy po zrealizowaniu inwestycji w wysokości 20.000 zł rocznie. Byłyby to wpływy za wynajem sali OSP na różnego rodzaju imprezy. Stronami w zawieranych umowach będzie Gmina i wynajmujący salę. Usługi wynajmu sali świadczone będą w znacznej większości na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (spotkania rodzinne, wesela, komunie). Zainteresowany ocenił, że udział podmiotów prowadzących działalność gospodarczą może wynosić około 5 % całości świadczonych usług wynajmu.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma obowiązek wystawiać faktury za wynajem sali w budynku OSP stosując podstawową stawkę podatku od towarów i usług i czy może w związku z wystąpieniem sprzedaży opodatkowanej wykazywać podatek naliczony z faktur dotyczących zakupów związanych z bieżącym utrzymaniem wynajmowanej Sali?

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Powyższe wyłączenie nie będzie miało zastosowania w niniejszej sprawie, bowiem jak wynika z analizy sprawy Gmina zamierza zawrzeć umowy najmu sali, które to w świetle przepisów kodeksu cywilnego są umowami cywilnoprawnymi. W konsekwencji najem sali w przedmiotowej sprawie stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Usługa ta podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

W świetle przepisu art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę. Jednakże, zgodnie z art.106 ust.4 ustawy, podatnicy ci nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, chyba że osoby te zgłoszą takie żądanie. Wobec powyższego, Zainteresowany nie będzie miał obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jednakże na żądanie tych osób będzie on zobowiązany do wystawienia faktury. Obowiązek wystawienia faktury wystąpi jednak w przypadku najmu sali na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Z treści 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie zostanie spełniony podstawowy warunek wskazany w art. 86 ust. 1 ustawy, czyli nabywane towary i usługi będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną (najmem sali). Tym samym Zainteresowanemu będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na bieżące utrzymanie wynajmowanej sali, z zastrzeżeniem art. 88 ustawy.

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 1, art.8 ust.1, art.86 ust.1, art.106 ust.1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.