Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

January 1, 2014

Wynajem sali wraz z wyposażeniem należącym do Koła Gospodyń Wiejskich

0 1774

Chcemy wynająć salę wiejską od Sołectwa, ale wyposażenie kuchni przy sali i naczynia należą do Koła Gospodyń Wiejskich. Czy Gmina może wystawić nam fakturę VAT obejmującą również wypożyczenie przedmiotowych sprzętów a Kołu Gospodyń oddać kwotę netto?

ODPOWIEDŹ

Tak, Gmina może wystawić fakturę za najem sali wiejskiej, w której ujmie koszty wypożyczenia naczyń kuchennych należących do Koła Gospodyń Wiejskich.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja świadczenia usług obejmuje wszystkie świadczenia, które nie są dostawą towarów. Nie ulega wątpliwości, że najem od Gminy sali wiejskiej stanowi świadczenie usług i jest czynnością opodatkowaną VAT. Gmina dokonując czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej działa jako podatnik VAT i jest zobowiązana do wystawienia faktury i wykazania należnego podatku w deklaracji.

Umowa najmu jest zdefiniowana w art.659 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny. Zgodnie z tym przepisem przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Strony umów mogą dowolnie kształtować swoje prawa i obowiązki, mogą na przykład obok kwoty czynszu określać dodatkowe świadczenia.

Zgodnie z art.29a ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa najmu sali, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży w przypadku gdy wynajmujący wyposaża przedmiot najmu w dodatkowe elementy, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. W przypadku wynajmu Sali wypożyczenie wyposażenia kuchni nie stanowi celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Z pewnością świadczenie dodatkowe, jakim jest udostępnienie wyposażenia kuchni jest ściśle związane z usługą najmu sali i ma charakter pomocniczy. W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ugruntowane jest stanowisko, że nawet w przypadku usług kompleksowych składających się z kilku czynności wszystkie te czynności czy świadczenia stanowią jednolite świadczenie dla celów VAT, pod warunkiem że czynności te w aspekcie gospodarczym tworzą jedną całość i rozdzielenie ich miałoby sztuczny charakter. Przeważająca linia orzecznictwa sądów krajowych jest również zgodna z orzecznictwem ETS wskazującym na nieprawidłowość sztucznego dzielenia usług kompleksowych. W przedstawionej w pytaniu sytuacji najem sali i korzystanie z wyposażenia kuchni stanowi jednolite świadczenie. Należy jednak pamiętać o takim sformułowaniu umowy, żeby czynsz najmu zawierał również koszty korzystania z wyposażenia kuchni.

W tej sytuacji Gmina powinna wystawić jedną fakturę dokumentującą kompleksową usługę najmu, a z Kołem Gospodyń Wiejskich rozliczyć się za korzystanie z ich naczyń.

Iwona Porez