Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

January 5, 2015

Wynajem samochodu a zgłoszenie VAT-26

0 1200

Będziemy wynajmować samochód ciężarowy innej spółce. Samochód mamy zgłoszony do US i prowadzimy ewidencję. Czy teraz mam zgłosić zmianę, “zabrać” zgłoszenie VAT-26 z US?

ODPOWIEDŹ

Od 1 kwietnia 2014 r pojazdy samochodowe, ze względu na dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków na ich zakup i eksploatację, dzieli się na:

  1. pojazdy samochodowe uprawniające do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z ich zakupem i eksploatacją, ze względu na swoje cechy,

  2. pojazdy samochodowe uprawniające do pełnego odliczenia, jeżeli sposób ich wykorzystania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich użytkowania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z treści pytania wynika, iż dokonaliście Państwo zgłoszenia przedmiotowego samochodu do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-26 i prowadzicie ewidencję przebiegu pojazdu, tak więc Państwa samochód należy do drugiej grupy pojazdów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by środek trwały, również taki zgłoszony na druku VAT-26, stał się przedmiotem najmu. Mają Państwo prawo, jako opodatkowaną, prowadzić działalność związaną z wynajmowaniem środków trwałych i innych składników majątku. Powinniście zatem rozszerzyć przedmiot działalności (dodatkowe grupowania PKD) o najem.

Jeżeli przedmiotowy pojazd przeznaczony będzie wyłącznie na wynajem możliwe będzie zgłoszenie aktualizacji VAT-26 i ”wycofanie” przedmiotowego samochodu z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Ustawodawca zwolnił bowiem z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (jak również składania informacji VAT-26) pojazdy samochodowe  przeznaczone  wyłącznie do:

  • a) odprzedaży,

  • b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

  • c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika (art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy).

UWAGA: Należy pamiętać, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obejmuje sytuacje, gdy pojazdy te nie są wykorzystywane – nawet przejściowo – do innych celów, niż w tym przypadku wynajem, nawet jeśli te cele związane są działalnością prowadzoną przez podatnika.

Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 września 2014 r., nr IPPP3/443-486/14-4/KT: „(…) użycie wyrazu „wyłącznie” w ww. art.86a ust.5 ustawy wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji, o której mowa w art.86a ust.4, nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika, dojazd do klienta itp.). Zatem w odniesieniu do pojazdu, który np. jest przeznaczony do oddania w odpłatny najem, ale przed jego dokonaniem jest wykorzystywany przez podatnika jako pojazd do innych celów służbowych, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji. W celu pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z takim pojazdem, ewidencja przebiegu dla tego pojazdu (jeśli jest on obiektywnie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej) musi być prowadzona i powinna zawierać (…) wskazane elementy; musi ona potwierdzać brak użytku prywatnego danego pojazdu. (…)”.

Halina Lisowska