Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

October 1, 2015

Wynajmowanie mieszkań na doby

0 1141

Czy wynajmując mieszkania na doby lub tygodnie (mieszkanie krótkotrwałego zakwaterowania w blokach mieszkalnych) można zaliczyć je do PKD 55.90.Z (podklasa ta obejmuje zapewnienie tymczasowego lub długotrwałego zakwaterowania w pojedynczych lub wspólnych pokojach lub domach dla studentów, pracowników sezonowych lub innych osób). W takim wypadku jest zwolnienie z ewidencji na kasie fiskalnej.

Czy należy je jednak zakwalifikować do PKD 55.20.Z - obiekty noclegowe, turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania umożliwiające mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu.

ODPOWIEDŹ

Świadczone przez Czytelnika usługi krótkotrwałego wynajmu mieszkania można zaliczyć do PKWiU 55.90 - pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem. Czytelnik może skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania tych czynności na kasie fiskalnej pod warunkiem, że ich świadczenie będzie w całości udokumentowane fakturą.

UZASADNIENIE

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pod pozycją 55.90 określone zostały pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem.

Podklasa ta obejmuje zapewnienie tymczasowego lub długoterminowego zakwaterowania w pojedynczych lub wspólnych pokojach lub domach dla studentów, pracowników sezonowych lub innych osób. Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w:

  • domach studenckich,

  • internatach i bursach szkolnych,

  • hotelach robotniczych,

  • blokach mieszkalnych,

Natomiast pod pozycją 55.20 zostały sklasyfikowane obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu. Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:

  • ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego (np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),

  • kwaterach dla gości i bungalowach,

  • domkach lub chatach, bez obsługi,

  • gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),

  • schroniskach młodzieżowych i górskich.

Podklasa ta nie obejmuje:

  • zapewnienia umeblowanych miejsc krótkotrwałego zakwaterowania z codziennym sprzątaniem, słaniem łóżek, podawaniem posiłków i napojów, sklasyfikowanego w 55.10.Z,

  •  zapewnienia zakwaterowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach, włączając umeblowane, w celu dłuższego pobytu, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym, sklasyfikowanego w odpowiednich podklasach działu 68.

Zatem, zgodnie z PKD pod pozycją 55.20 zostały sklasyfikowane usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Pod pozycją 55.90 pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem. Opinia klasyfikacyjna w przedmiocie prawidłowego grupowania towaru lub usługi wydawana jest przez Główny Urząd Statystyczny. Przedsiębiorca może również samodzielnie dokonać klasyfikacji, niemniej ponosi wówczas odpowiedzialność za błędne dokonanie klasyfikacji.

Z kolei, zgodnie z § 2 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 roku, czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W przypadku podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w poz. 21, 26, 27 i 49 załącznika do rozporządzenia, zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dostawa towarów i świadczenie usług w całości zostały udokumentowane fakturą.

Zgodnie z poz. 21 załącznika - usługi o symbolu PKWiU ex 55.90.1 - pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem z wyłączeniem PKWiU 55.90.13.0 - dotyczy wyłącznie usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych) korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, jeżeli ich świadczenie jest w całości udokumentowane fakturą.

Należy w tym miejscu wskazać, że zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy o podatku od towarów i usług – przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów i usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Z opisu nie wynika, jakim celom świadczone przez Czytelnika usługi krótkotrwałego wynajmu służą. Skoro jednak zastanawia się Pan nad możliwością zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tych usług za pomocą kas fiskalnych, zakładam, że świadczone przez Czytelnika usługi krótkotrwałego wynajmu mieszkania nie służą celom turystycznym, a w związku z tym, zdaniem Redakcji, świadczone przez Pana usługi można zaliczyć do PKD 55.90 - pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem. Dodatkowo, grupa ta wymienia wprost zakwaterowanie w blokach mieszkalnych.

Z powyższego wynika, że świadczone przez Czytelnika usługi krótkotrwałego wynajmu mieszkania można zaklasyfikować zgodnie z poz. 21 załącznika do rozporządzenia tj. pod symbolem PKWiU ex 55.90.1, a w związku z tym Czytelnik może skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania tych czynności na kasie fiskalnej na podstawie § 2 ust.1 i 2 cyt. rozporządzenia pod warunkiem, że ich świadczenie będzie w całości udokumentowane fakturą.

Marta Rusin