Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Po zmarłym ojcu odziedziczyłam majątek prowadzonej przez niego firmy w postaci sprzętu budowlanego, który sprowadzał z zagranicy i sprzedawał. Nie prowadzę własnej działalności gospodarczej i nie zamierzam kontynuować działalności prowadzonej przez ojca. Czy od sprzedaży odziedziczonego majątku będę musiała zapłacić VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie. Sprzedaż odziedziczonego przez Panią majątku nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zatem co do zasady, sprzedaż sprzętu budowlanego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Aby jednak taka dostawa podlega opodatkowaniu musi być dokonana przez podmiot działający w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Podatnikami zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza natomiast, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy). W przedmiotowej sprawie należy zatem ustalić czy osoba prywatna sprzedając własny (odziedziczony) majątek działa w tej sytuacji jak handlowiec.

Sprzedaż odziedziczonego majątku nie wypełnia naszym zdaniem definicji działalności gospodarczej, a co za tym idzie, osoba dokonująca takiej sprzedaży nie działa w charakterze podatnika VAT. W wyroku z dnia 15 września 2011 roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 Europejski Trybunał Sprawiedliwości wskazał bowiem, że osoby fizycznej, która dokonuje sprzedaży prywatnego majątku w ramach zwykłego wykonywania prawa własności nie można uznać za podatnika VAT w tym zakresie. Sprzedaż odziedziczonego towaru dokonywana przez spadkobiercę nie jest również czynnością, która polega na wykorzystaniu tych towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jest to czynność okazjonalna, w okolicznościach wskazujących, że nie jest czyniona z zamiarem nadania jej stałego charakteru. Spadkobierca dokonując tej sprzedaży nie działa również jak handlowiec, który w sposób zorganizowany dokonuje obrotu towarami polegającego na kupnie-sprzedaży, bowiem odziedziczone towary nie zostały przez niego nabyte z zamiarem dalszej ich odsprzedaży. Zatem sprzedaż odziedziczonego przez Panią majątku nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2013 roku nr ITPP2/443-285/13/AK, który w analogicznej sprawie stwierdził, iż „brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży opisanych elementów masy spadkowej (samochodów), wystąpi Pani w charakterze podatnika. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, nie zamierza również kontynuować działalności prowadzonej przez syna a przedmiotowe samochody nie nabyła jako handlowiec, tylko w drodze spadku. Zatem dokonując dostawy wymienionych elementów masy spadkowej będzie Pani korzystała z przysługującego Jej prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, co nie będzie wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust.2 ustawy. Okoliczność ta pozbawia Panią cech podatnika VAT, o którym mowa w art.15 ust.1 ustawy, a dostawę elementów masy spadkowej – cech czynności opodatkowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy

Katarzyna Domińska