Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 24, 2013

Wyroby medyczne a stawka VAT

0 1148

Myjnie chirurgiczne, wózki i stoliki: narzędziowe, opatrunkowe, na bieliznę, na pakiety sterylne, do aparatury, ratunkowe, które nie zostały jeszcze zakwalifikowane jako wyroby medyczne i dopuszczone do obrotu na terytorium podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 lipca 2013 roku nr IPPP2/443-351/13-4/RR.

Sytuacja podatnika

Spółka prowadzi działalność produkcyjną wyrobów ze stali nierdzewnej głównie dla gastronomii. Jednocześnie planuje wprowadzić do sprzedaży na terenie Polski nowe produkty z kategorii wyrobów medycznych: myjnie chirurgiczne, wózki i stoliki: narzędziowe, opatrunkowe, na bieliznę, na pakiety sterylne, do aparatury, ratunkowe. Obecnie, po złożeniu wniosku do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Spółka oczekuje na decyzję o wpisaniu do bazy wyrobów medycznych produktu myjni chirurgicznej. Natomiast na pozostałe zaprojektowane wyroby są obecnie przygotowywane wnioski na certyfikację do złożenia w tymże Urzędzie. W związku z czym owe produkty nie zostały jeszcze zakwalifikowane jako wyroby medyczne.

Wątpliwości Spółki sprowadzają się do kwestii ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT na produkty takie jak: myjnie chirurgiczne, wózki i stoliki: narzędziowe, opatrunkowe, na bieliznę, na pakiety sterylne, do aparatury, ratunkowe przy sprzedaży na terenie Polski.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych wynika, iż obejmuje ona narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem, przeznaczone do stosowania zgodnie ze wskazanym w definicji przeznaczeniem. Natomiast na podstawie art. 41 ust. 2 oraz art. 146a pkt 2 w zw. z poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy obniżona stawka podatku 8% ma zastosowanie wyłącznie do dostawy wyrobu medycznego zgodnie z definicją wyrażoną w ustawie o wyrobach medycznych. Poza tym dla zastosowania obniżonej stawki podatku istotnym jest dopuszczenie wyrobu do obrotu na terytorium Polski oraz brak tego wyrobu w innych pozycjach załącznika nr 3 do ww. ustawy. Wprowadzenie wyrobu medycznego do obrotu na terytorium kraju oznakowanego znakiem CE następuje po uprzednim zgłoszeniu wyrobu do Prezesa Urzędu, co najmniej na 14 dni przed tym wprowadzeniem.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotowe produkty takie jak: myjnie chirurgiczne, wózki i stoliki: narzędziowe, opatrunkowe, na bieliznę, na pakiety sterylne, do aparatury, ratunkowe nie zostały jeszcze zakwalifikowane jako wyroby medyczne w rozumieniu przepisów ustawy o wyrobach medycznych i dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to ich dostawa w kraju nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT, lecz podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 oraz art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.