Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

May 31, 2013

Wyrok TSUE w sprawie obowiązku podatkowego w usługach transportowych

0 859

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie C-169/12 z 16 maja 2013 roku uznał, że obowiązujący w Polsce szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług transportowych i spedycyjnych jest niezgodny z prawem unijnym.

Zgodnie z art.19 ust.13 pkt 2 lit.a i b ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług transportowych i spedycyjnych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania tych usług. Cytowany przepis stał się przedmiotem sporu pomiędzy TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o.o. a organami podatkowymi. Spór ten został ostatecznie rozstrzygnięty przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w taki sposób, że TSUE uznał, że art.66 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zmienionej dyrektywą Rady 2008/117/WE z dnia 16 grudnia 2008 roku, należy interpretować w taki sposób, że stoi on na przeszkodzie unormowaniu prawa krajowego, zgodnie z którym podatek od wartości dodanej w odniesieniu do usług transportowych i spedycyjnych staje się wymagalny w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż po upływie 30 dni od dnia świadczenia usługi, nawet jeżeli faktura została wystawiona wcześniej i przewiduje późniejszy termin zapłaty.

W uzasadnieniu wyroku Trybunał wskazał, że zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.63 dyrektywy 2006/112/WE, zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a podatek staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług. Art.66 dyrektywy pozwala państwom członkowskim na wprowadzenie trzech rodzajów szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego:

a) nie później niż z datą wystawienia faktury;

b) nie później niż w momencie otrzymania zapłaty;

c) jeżeli faktura nie została wystawiona lub została wystawiona z opóźnieniem, w określonym terminie od daty zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego.

Powyższy przepis, jako odstępstwo od zasady ogólnej, należy interpretować ściśle. Zdaniem Trybunału, państwa członkowskie nie mają prawa do określenia innego momentu powstania obowiązku podatkowego niż jeden z opisanych powyżej, dlatego przepis krajowy, łączący przepis art.66 lit.b dyrektywy (powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania zapłaty) z oznaczeniem okresu czasu, po upływie którego podatek staje się wymagalny, jest niezgodny z prawem unijnym.

Warto podkreślić, że, pomimo tego, że polscy podatnicy będą mogli powoływać się na opisany wyrok wobec organów podatkowych, organy podatkowe nie będą mogły powoływać się na niego wobec podatników. Oznacza to, że, pomimo wyroku, nie może być kwestionowane rozpoznawanie przez podatników obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług transportowych i spedycyjnych zgodne z polskimi przepisami (czyli z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usług). Ponadto, od 1 stycznia 2014 roku kwestionowany przepis przestanie obowiązywać, gdyż został uchylony ustawą z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Ewa Konarska