Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

September 2, 2012

Wyrok TSUE w sprawie procedury opodatkowania marży przy dostawie samochodów

0 961

Podatnik pośrednik nie ma prawa do stosowania procedury opodatkowania marży przy dostawie samochodów używanych, nabytych uprzednio ze zwolnieniem z VAT od innego podatnika, który skorzystał z prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego od ceny tych pojazdów na wcześniejszym etapie obrotu.

 Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 19 lipca 2012 roku w sprawie C-160/11 Bawaria Motors Sp. z o.o.

Stan faktyczny

Spółka Bawaria Motors prowadzi działalność w postaci salonu samochodowego, w ramach której nabywa, a następnie odsprzedaje samochody osobowe, nowe i używane. W ramach tej działalności Spółka nabywa między innymi używane pojazdy od podmiotów, które przy ich nabyciu odliczyły podatek w ramach limitu określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (60% podatku, nie więcej niż 6.000zł). W takich sytuacjach sprzedawca wystawia Spółce fakturę ze wzmianką „zwolniona” w odniesieniu do stawki podatku VAT, z powołaniem na § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej prawo do zastosowania przy sprzedaży opisanych powyżej pojazdów używanych procedury opodatkowania marży przewidzianej w art. 120 ustawy o VAT. W wydanej interpretacji Minister Finansów udzielił negatywnej odpowiedzi na zapytanie Spółki, stwierdzając, że § 13 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi rozwinięcia katalogu czynności wskazanych w art. 43 ustawy o podatku VAT, do których odnosi się jej art. 120 ust. 10 ustawy, a zatem w przypadku pojazdów nabytych z zastosowaniem tego zwolnienia nie ma prawa do zastosowania procedury opodatkowania marży. W wyniku sporu sprawa trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości

TSUE orzekł, że „Artykuł 313 ust. 1 i art. 314 w związku z art. 136 i 315 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że podatnikpośrednik nie ma prawa do stosowania procedury opodatkowania marży przy dostawie pojazdów uznawanych za towary używane w rozumieniu art. 311 ust. 1 pkt 1 dyrektywy, nabytych uprzednio ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej od innego podatnika, który skorzystał z prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego od ceny tych pojazdów na wcześniejszym etapie obrotu.”

W uzasadnieniu wyroku Trybunał zwrócił uwagę na fakt, że art. 314 dyrektywy, określający wypadki zastosowania przedmiotowej procedury szczególnej, należy interpretować ściśle. Oznacza to, że zawarte tam wyliczenie wypadków zastosowania tej procedury ma charakter wyczerpujący. Wspólną cechą sytuacji umożliwiających zastosowanie procedury opodatkowania marży jest okoliczność, że podmiot dokonujący dostawy podatnikowi-pośrednikowi nie mógł w żadnym zakresie odliczyć podatku naliczonego na wcześniejszym etapie obrotu przy nabyciu towaru, poniósł więc w całości ciężar tego podatku. Natomiast w przedmiotowej sprawie art. 86 ust. 3 ustawy o podatku VAT nie przewiduje „wyłączenia prawa do odliczenia podatku VAT” w rozumieniu art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112, lecz ograniczenie wysokości podatku podlegającego odliczeniu. Podatnik, który nabył towar dostarczany następnie podatnikowi-pośrednikowi, nie był pozbawiony prawa do odliczenia podatku VAT na wcześniejszym etapie obrotu, gdyż ma prawo odliczyć ten podatek w granicach limitów przewidzianych w przepisach krajowych, to jest do 60% naliczonego podatku lub do 6000 PLN.

W konsekwencji późniejsza dostawa opisanych pojazdów dokonywana przez podatnika-pośrednika nie podlega procedurze opodatkowania marży.

Podstawa prawna: art.120 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; art. 313 ust. 1 i art. 314 w związku z art. 136 i 315 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.