Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

December 16, 2013

Wyrok TSUE w sprawie uznania ceny za kwotę brutto

0 905

7 listopada 2013 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący ustalenia kwoty VAT w sytuacji gdy strony transakcji nie ustaliły, czy cena sprzedaży zawiera ten podatek (sprawy połączone C-249/12 Corina-Hrisi Tulică oraz C-250/12 Călin Ion Plavoşin).

Chodziło o częste umowy sprzedaży nieruchomości, które nie zawierały informacji dotyczących podatku VAT. W wyniku kontroli, organy podatkowe uznały tą działalność za działalność gospodarczą i zażądały zapłaty podatku VAT. Sprawa trafia do Sądu odwoławczego w Rumunii, który zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE, czy zgodnie z dyrektywą VAT w przypadku, gdy umowa nie zawiera żadnej wzmianki o podatku VAT, cena powinna być uznana za cenę obejmującą VAT, czy też za cenę bez podatku VAT, do której należy doliczyć ten podatek.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że właściwe ustalenie podstawy opodatkowania zależy od tego, czy na podstawie prawa krajowego dostawca towaru ma możliwość uzyskania od nabywcy podatku VAT, którego zażądał organ podatkowy. Trybunał wskazał, iż jest to niezwykle istotne, ponieważ podatek VAT jest podatkiem konsumpcyjnym i powinien być ponoszony przez końcowego konsumenta, a nie przez dostawcę.

W związku z powyższym, gdy dostawca nie może uzyskać od nabywcy wartości podatku VAT, należy uznać cenę za obejmującą już podatek VAT.