Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

June 30, 2013

Wystawianie faktur dokumentujących usługi transportowe

0 1018

Nasza firma jest czynnym podatnikiem VAT. Wystawiamy faktury za usługi transportowe (transport krajowy), na których ujmujemy kilka tras dla danego kontrahenta. Datę sprzedaży na fakturze dajemy najwcześniejszą tzn. najwcześniej zakończonej trasy (tras jest kilka na fakturze) i ustalamy zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy 30 dni od daty sprzedaży. Czy postępujemy prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Opisane postępowanie jest nieprawidłowe. Każdą przebytą trasę należy potraktować jako odrębną usługę i dla każdej z nich należy ustalić odrębnie obowiązek podatkowy.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług transportowych powstaje w sposób szczególny. Określa go art.19 ust.13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku wykonywania usług transportu osób i ładunku kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.

Zasady fakturowania usług transportowych określa §11 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Z przepisów tych wynika, iż fakturę wystawia się nie później niż chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku. Samo wystawienie faktury nie rodzi obowiązku podatkowego a zapłata otrzymana po terminie 30 dni od wykonania usługi (lub jej brak) nie zmienia powstałego już obowiązku podatkowego

Z zapytania nie wynika, czy przed wykonaniem usług pobierane są zaliczki lub zapłata za transport następuje przed 30 dniem licząc od dnia wykonania usług. Należy jednak pamiętać o tym, że każde otrzymanie zaliczki lub zapłaty przed upływem 30 dni od wykonania usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego w dniu otrzymania wpłaty. Faktura zaliczkowa powinna zostać wystawiona w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki, ale jej wystawienie nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego.

W doktrynie prawa przyjmuje się, że usługa została wykonana gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności, które się na nią składają, w praktyce natomiast przyjmuje się, że usługa transportowa jest zrealizowana w momencie rozładunku towarów. Jeżeli kontrahenci umówią się, że przedmiotem transportu będzie towar, którego przewiezienie będzie wymagało użycia kilku środków transportu lub przebycia trasy kilkakrotnie przez ten sam środek transportu (usługa może trwać przez kilka dni) to usługa zostanie uznana za wykonaną z chwilą rozładunku ostatniej partii towaru. Jeżeli natomiast firma wykonuje dla jednego kontrahenta usługi transportowe na różnych trasach należy każdą trasę rozliczyć jako odrębną usługę. Obowiązek podatkowy powstanie odrębnie dla każdej z nich 30 dnia od jej zakończenia lub w momencie otrzymania zapłaty w całości lub w części, w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza. Fakturę należy wystawić nie później niż w dniu powstania obowiązku podatkowego nie wcześniej jednak niż 30 dni przed powstaniem tego obowiązku.

Emilia Wach