Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 1, 2013

Wystawianie faktur przy usługach ciągłych

0 2015

Świadczę usługi informatyczne dla firm (stała obsługa sieci i strony internetowej). Co miesiąc wystawiam faktury VAT, ale przeoczyłem i nie wystawiłem jednej z firm faktur za ostatnie 2 miesiące. Czy mogę teraz na jednej fakturze ująć obecny miesiąc i zaległe?

 

ODPOWIEDŹ

Tak, formalnie może Pan wystawić fakturę, na której ujmie Pan obecny miesiąc oraz zaległe, gdyż przepisy nie zabraniają wystawienia faktury obejmującej więcej niż jeden miesiąc. Nie zmieni to jednak obowiązku podatkowego, który powstał w siódmym dniu od zakończenia miesiąca, w którym usługi te były wykonywane.

UZASADNIENIE

Każda operacja gospodarcza tj. sprzedaż czy też wykonanie usługi, powinna być udokumentowana przez podatnika odpowiednim dokumentem. Zgodnie z art.106 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Na podstawie delegacji zawartej w art.106 ust.8 ustawy o VAT, w rozporządzeniu z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów usług (tzw. rozporządzeniu fakturowym), Minister Finansów określił szczegółowo zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.

Ani ustawodawca ani Minister Finansów w przepisach dotyczących podatku VAT nie zabronili wystawienia faktury obejmującej więcej niż jeden miesiąc. A zatem może Pan wystawić fakturę, która obejmie dwa a nawet kilka miesięcy.

Zgodnie z §5 ust.1 pkt 6 rozporządzenia fakturowego, w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży. W przypadku, gdy podatnik określa na fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§9 ust. 2 rozporządzenia).

WAŻNE: Tylko w sytuacji sprzedaży o charakterze ciągłym można wystawić fakturę po zakończeniu miesiąca w którym dokonano sprzedaży lub wykonano usługę, nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca.

Pojęcie sprzedaży ciągłej, o której mowa w §5 ust.1 pkt 6 rozporządzenia nie zostało zdefiniowane ani w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Dlatego też, pojęcie ciągłości należy rozumieć zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc je do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Charakter tego zobowiązania jest trwały i mogą z niego wypływać obowiązki ciągłe lub okresowe. W zobowiązaniu ciągłym nie da się wyróżnić powtarzających się czynności, które można byłoby zakwalifikować jako świadczenia samodzielne. Z kolei w ujęciu słownikowym, ciągłość oznacza: dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, ustawicznie, stale powtarzający się, stały.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan kompleksowe usługi informatyczne dla firm tj. zapewnia Pan stałą obsługę sieci i strony internetowej. Świadczona przez Pana usługa stanowi usługę o charakterze ciągłym. W konsekwencji powyższego, jest Pan zatem zobowiązany do wystawiana faktur najpóźniej 7 dnia od dnia zakończenia miesiąca. Faktura musi zawierać dwie daty: datę jej wystawienia i datę sprzedaży. To oznacza, że w przypadku, gdy usługa została wykonana np. w październiku, a faktura wystawiona w grudniu obydwie te daty powinny zostać ujęte na fakturze.

Wystawiając fakturę po terminie, nie przesuwa Pan obowiązku podatkowego. Powstał on w siódmym dniu od zakończenia miesiąca. Zgodnie z art.19 ust.1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje bowiem z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Równocześnie, na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Mając na uwadze to, iż świadczy Pan usługę w sposób ciągły, jak również fakt, iż ma Pan obowiązek wystawienia faktury VAT nie później niż w przeciągu 7 dni od dnia wykonania usługi, tj. od końca miesiąca, w którym usługi te były świadczone, a także to, iż ustawodawca w stosunku do wykonywanych przez Pana usług nie przewidział szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego – moment powstania obowiązku podatkowego, w świetle powołanych powyżej przepisów, winien Pan rozpoznać w dacie wystawienia faktury VAT, nie później niż 7 dnia od zakończenia miesiąca, w którym wykonano usługi.

Jeżeli nie ujął Pan podatku należnego od wykonanej usługi w rozliczeniu za miesiąc, w którym upłynął siódmy dzień od dnia jej wykonania, to powinien Pan to zrobić poprzez korektę deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP1/443- 1269/09-2/AW z dnia 18 lutego 2010 roku zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że: „... art.19 ust.4 i 5 ustawy o VAT będzie miał zastosowanie również do usług ciągłych, tzn. takich w stosunku do których nie jest możliwie określenie w sposób jednoznaczny momentu ich wykonania (częściowego wykonania). (...) w takim przypadku za datę częściowego wykonania usługi uznaje się datę zakończenia okresu rozliczeniowego. Obowiązek podatkowy powstaje wtedy z chwilą wystawienia faktury nie później niż siódmego dnia od zakończenia okresu rozliczeniowego. (...) W związku z tym moment powstania obowiązku podatkowego w przedmiotowym przypadku należy ustalić w oparciu o art.19 ust.4 ustawy o VAT. W konsekwencji obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż do 7 dnia od końca miesiąca, za który następuje rozliczenie”.

PAMIĘTAJ: Wystawienie faktury po terminie nie powoduje przesunięcia obowiązku podatkowego. W przypadku wystawienia faktury nieterminowo obowiązek podatkowy powstanie w siódmym dniu od wydania towaru lub wykonania usługi (chyba że w danym przypadku obowiązuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego).

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy