Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

April 6, 2018

Wystawienie przez szkołę faktury korygującej

0 1314

Szkoła może wystawić korektę do faktury i zastosować stawkę 0% VAT dla edukacji na towar zgodny z zamówieniem po otrzymaniu zaświadczenia organu prowadzącego – Gminy, jednocześnie posiadając zamówienie, ale w postaci umowy wraz z dokumentem potwierdzającym wybór oferty.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2018 roku nr 0113-KDIPT1-1.4012.851.2017.3.RG

Sytuacja Podatnika

W dnia 24 lipca 2017 roku Wnioskodawca podpisał z Gminą umowę na sprzedaż, dostawę, zainstalowanie i uruchomienie sprzętu stanowiącego wyposażenie pracowni dydaktycznych w ramach projektu. Gmina jest organem prowadzącym dla Szkoły Podstawowej, a Szkoła Podstawowa jest placówką oświatową w rozumieniu art. 43 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku i usług. Przedmiotem zamówienia był towar, o którym mowa w załączniku nr 8 do ustawy o podatku towaru i usług - art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy- „Komputery, wyroby elektroniczne i optyczne”. W dniu 10 października 2017 roku Wnioskodawca otrzymał z Gminny pismo z prośbą o dokonanie korekty faktury wystawionej w dniu 9 sierpnia 2017 r. Pismo zawiera informację, że Szkoła Podstawowa jest placówką oświatową prowadzoną przez Gminę, a dostarczony sprzęt jest wykorzystywany do działalności dydaktycznej realizowanej przez tą placówkę. Jednocześnie Gmina zobowiązuje się do dostarczenia dokumentów niezbędnych dla spełnienia warunków umożliwiających zastosowanie stawki VAT 0%, tj. - zaświadczenie organu prowadzącego. Kopie dokumentów: zamówienie w postaci umowy stanowiącej dokument, na podstawie którego została zrealizowana dostawa i dokument potwierdzający wybór oferty Wnioskodawcy, zostaną dostarczone do Urzędu Skarbowego.

Czy w związku z tym firma Wnioskodawcy może wystawić korektę do faktury z dnia 9 sierpnia 2017 r. i zastosować stawkę 0% VAT dla edukacji na towar zgodny z zamówieniem po otrzymaniu zaświadczenia organu prowadzącego – Gminy - i czy posiadając zamówienie, ale w postaci umowy wraz z dokumentem potwierdzającym wybór oferty Wnioskodawcy, może taką korektę wykonać?

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 83 ust. 14 ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem:

  1. posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a;

  2. posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. b.

Ponadto, zgodnie z ust. 15 tegoż artykułu, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego.

Na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą: 

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Na mocy art. 106j ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury: 

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,

  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,

  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

-podatnik wystawia fakturę korygującą.

Należy wskazać, że faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest bowiem doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy, należy stwierdzić, że jeśli Wnioskodawca, w związku z dokonaną dostawą, wystawił faktury VAT, a następnie zmieniła się stawka podatku (na skutek spełnienia warunków określonych w art. 86 ust. 14 ustawy) obowiązany jest wystawić fakturę korygującą.

W odniesieniu do całokształtu okoliczności sprawy należy wskazać, że w przypadku zmiany stawki podatku VAT na dokonaną przez Wnioskodawcę dostawę towaru (sprzętu specjalistycznego, komputerowego oraz oprogramowania), ma on prawo wystawić fakturę korygującą do faktury z dnia 31 października 2014 z zastosowaniem stawki 0%.

Podstawa prawna: art. 29a, art. 83, art. 86, art. 106a, art. 106b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.