Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 31, 2012

Wywóz towaru po dłuższym czasie to również eksport

0 817

Zastosowanie stawki VAT 0% w eksporcie towarów może mieć miejsce również w przypadku, gdy wywóz towaru następuje ze znacznym opóźnieniem i nawet w sytuacji, gdy przed wywozem towar służył wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu na terytorium kraju.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygnaturze I FSK 1046/11 z 24 kwietnia 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Spółka dokonała sprzedaży maszyny produkcyjnej na rzecz spółki z siedzibą na terytorium Rosji. Strony transakcji, tj. Spółka i podmiot rosyjski, postanowiły następnie, że przez określony czas będąca przedmiotem dostawy maszyna, już jako urządzenie w stosunku do którego prawo własności przysługuje spółce rosyjskiej, nie zostanie od razu wywieziona do Rosji, lecz będzie wykorzystywana przez Spółkę do produkcji towarów na rzecz podmiotu rosyjskiego i dopiero po tym okresie zostanie wywieziona poza terytorium Wspólnoty. Towary, produkowane przez Spółkę przy użyciu tej maszyny, były przedmiotem dostawy wyłącznie na rzecz wymienionej spółki rosyjskiej. W związku z tym, iż maszyna sprzedana spółce rosyjskiej nie została wywieziona z terytorium Polski na terytorium Rosji, Spółka na dokumentującej transakcję fakturze VAT rozliczyła tę sprzedaż tak jak dostawę krajową i naliczyła podatek VAT według podstawowej stawki (w tamtym czasie 22%). Następnie, po około dwóch latach, Spółka wywiozła maszynę produkcyjną z terytorium Polski (i jednocześnie z terytorium Wspólnoty Europejskiej) na terytorium Rosji. Spółka była w posiadaniu potwierdzającego wywóz z terytorium Wspólnoty dokumentu SAD, na którym została wskazana jako podmiot dokonujący wywozu.

W związku z powyższym, Spółka zadała pytanie czy w związku z wywozem sprzedanej podmiotowi rosyjskiemu maszyny produkcyjnej poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, przysługuje jej prawo do skorygowania dotychczasowego sposobu rozliczenia tej transakcji, tj. zmniejszenia o te kwoty, w tym o wartość podatku należnego VAT, wartości sprzedaży krajowej i rozliczenia tej transakcji jako eksportu towarów podlegającego opodatkowaniu 0% stawką VAT.

W wydanej interpretacji organ podatkowy odmówił Spółce prawa do rozliczenia transakcji w opisany powyżej sposób, stając na stanowisku, że opisana transakcja stanowiła dostawę towarów na terytorium kraju. Ze stanowiskiem organu podatkowego nie zgodziły się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Naczelny Sąd Administracyjny.

Uzasadnienie Naczelnego Sądu Administracyjnego

W uzasadnieniu wydanego wyroku NSA wskazał, że zarówno w przypadku eksportu bezpośredniego jak i pośredniego warunkiem zastosowania stawki 0 % VAT jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Sądu ani z uregulowań krajowych ani tym bardziej z przepisów dyrektywy 112 nie wynika, by zastosowanie tej stawki (w dyrektywie zwolnienia) uzależnione było od wywozu poza terytorium Wspólnoty bezpośrednio po dostawie i by fakt wywozu po upływie określonego czasu skutkował zmianą kwalifikacji takiej czynności. Istotne jest bowiem przede wszystkim to, by wywóz poza terytorium Wspólnoty nastąpił w wykonaniu czynności określonych w art. 7.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o interpretację wynika, że wywóz nastąpił w wykonaniu dostawy, a organ podatkowy nie wskazywał, by było inaczej powołując się jedynie na to, że wywóz nie nastąpił bezpośrednio po dostawie, a ponadto na to, że maszyna będąca przedmiotem wywozu była wykorzystywana przez Spółkę już po dostawie dla innych czynności opodatkowanych na rzecz odbiorcy tej maszyny. NSA nie uznał tego argumentu Ministra Finansów za wystarczający, żeby zakwestionować opisaną dostawę jako eksport.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 8, art. 41 ust. 4-9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.