Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jednoosobowa firma X zarejestrowana w Polsce poszerzyła działalność o zakup towaru handlowego na Litwie i odsprzedaż do Rosji. Przewoźnikiem jest firma litewska, u której zakupiono towar i następuje bezpośredni transport z Litwy do Rosji. Fakturę zakupu towaru dla firmy X wystawia firma z Litwy ze stawką VAT 0%. Z jaką stawką firma X ma sprzedać towar dla kontrahenta z Rosji, i jak ująć w deklaracji VAT-7? Jakie dokumenty wywozu towaru powinna posiadać firma X, oraz czy firma X musi być zarejestrowana dla potrzeb podatku na Litwie bądź w Rosji? Czy zakup towaru na Litwie powinien być ujęty jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru dla firmy X?

ODPOWIEDŹ

W opisanej przez Państwa sytuacji mamy do czynienia z transakcją łańcuchową o której mowa w art.7 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Z treści tego przepisu wynika, że  w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

W Państwa przypadku mamy do czynienia z łańcuchem dwóch dostaw:

  • dostawa 1: pomiędzy firmą z Litwy a polskim podatnikiem,

  • dostawa 2: pomiędzy polskim podatnikiem a kontrahentem z Rosji,

przy czym towar jest wysyłany bezpośrednio od dostawcy z Litwy do odbiorcy z Rosji.

Z art.22 ust.2 UPTiU wynika, że  w łańcuchu dostaw wysyłka lub transport towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

W Państwa sytuacji wysyłkę towaru należy przyporządkować dostawie 1, tj. od dostawcy z Litwy do nabywcy z Polski i uznać ją za dostawę „ruchomą”, natomiast dostawa 2 jest dostawą nieruchomą.

Art.22 ust.3 UPTiU mówi, że dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Oznacza to, że dostawa 1 ma miejsce na terytorium Litwy, natomiast dostawa 2 ma miejsce na terytorium Rosji.

Jak w takiej sytuacji polski podatnik powinien potraktować nabycie towarów od dostawcy z Litwy? Czy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art.9 ust.1 UPTiU). Ponieważ towary są transportowane z terytorium Litwy na terytorium Rosji, czyli kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej), to nie wystąpi u Państwa transakcja WNT. U dostawcy z Litwy wystąpi eksport towarów, natomiast nabycie towarów przez polskiego podatnika jest transakcją, która znajduje się poza ewidencją VAT.

Jak należy potraktować dostawę 2 towaru pomiędzy polskim podatnikiem a podatnikiem z Rosji? Z pewnością nie jest to eksport towarów przez który rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej (art.2 pkt.8 UPTiU). Dostawa ta, jak już wcześniej wspomniano, ma miejsce na terytorium Rosji, co oznacza, że nie jest ona opodatkowana w Polsce (NP.) Faktura dokumentująca sprzedaż towaru kontrahentowi z Rosji powinna dodatkowo zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”, gdyż podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku należnego od tej dostawy jest podatnik rosyjski.

Transakcję tę należy wykazać w pozycji 11 deklaracji VAT-7 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. w miesiącu w którym powstałby obowiązek podatkowy dla tego typu dostaw na terytorium Polski. Zgodnie z art.19a ust.1 UPTiU obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. W Państwa przypadku dokonanie dostawy towaru ma miejsce z chwilą przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania towarami jak właściciel i wynika to z treści art.7 ust.1 UPTiU, który mówi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art.19a ust.8 UPTiU).

Dorota Mróz

Biegły Rewident