Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

February 16, 2017

Wywóz towaru z Polski poza UE z jego przeróbką w kraju UE

0 1087

Naczelny Sąd Administracyjny 10 lutego 2017 roku wydał orzeczenie (sygn. I FSK 628/15) w sprawie wywozu z Polski poza Unię Europejską towaru, w sytuacji gdy w trakcie transportu dochodzi do postoju na terytorium kraju unijnego, podczas którego towar jest przerabiany.

We wniosku o interpretację indywidualną Spółka podała, że planuje sprzedać towary norweskiemu przedsiębiorcy, niebędącemu podatnikiem VAT-UE. Transport do Norwegii ma organizować norweski przedsiębiorca z krótkim postojem na Litwie, podczas którego towar zostałby przetworzony (wykonanie łączeń na obu końcach prętów).

W odpowiedzi na zapytanie Spółki czy dostawa towarów norweskiemu przedsiębiorcy w takich warunkach jest eksportem towarów dla potrzeb VAT oraz czy ma prawo do zastosowania stawki podatku 0%, organ podatkowy stwierdził, że transport powinien rozpocząć się w Polsce i mieć nieprzerwany charakter. Przerwa w transporcie może mieć tylko charakter logistyczny, a nie handlowy, produkcyjny lub magazynowy. Dokonana w toku postoju przeróbka (nawet niewielka) powoduje, że powstał inny towar niż zakupiony w Polsce i zmienia się jego klasyfikacja celna. Zatem opisane czynności nie stanowią eksportu i nie można zastosować 0% stawki VAT.

Sprawa trafiła do WSA, który podzielił powyższe stanowisko uzasadniając ponadto, że rozładowany na Litwie i poddany tam obróbce towar, skutkuje zmianą tożsamości towaru. W tej sytuacji eksport można rozpoznać z Litwy, ale nie z Polski.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę spółki na wyrok WSA podzielając jego stanowisko. Z ustnego uzasadnienia wyroku NSA wynika, że nie ma znaczenia czy przeróbki były niewielkie. Sąd nie podzielił argumentacji spółki o błędnej implementacji w Polsce przepisów unijnych.

Pełna argumentacja stron będzie dostępna po opublikowaniu przez sąd pisemnego uzasadnienia wyroku.