Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

January 3, 2013

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla sportowców a prawo do zwolnienia w VAT

0 936

Usługi fizjoterapeutyczne świadczone przez Związek Sportowy na rzecz sportowców korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej w 3 grudnia 2012 roku nr ITPP1/443-1100/12/TS.

Sytuacja podatnika

Związek Sportowy w ramach prowadzonej działalności świadczy na rzecz sportowców usługi, polegające na wykonywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych, np. kinezyterapia, hydroterapia, terapia manualna, masaże. Powyższe zabiegi wykonują fizjoterapeuci, technicy masażyści oraz osoby po kursach masażu. Działalność prowadzona jest w rozmiarach służących realizacji celów statutowych, a wypracowany zysk w całości przeznaczony jest na cele statutowe Związku.

W związku z powyższym Związek Sportowy zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczenie usług dla sportowców w ramach zabiegów fizjoterapeutycznych jest usługą zwolnioną.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązującego art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług – zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:

  • są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,

  • świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,

  • są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym,

- z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

Stosownie do art. 43 ust. 17 ww. ustawy, zwolnienia, o których mowa powyżej, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub

  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 18 ww. ustawy, powyższe zwolnienia stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Dokonując analizy powyższych przepisów organ podatkowy uznał, iż w przedstawionej sytuacji świadczone przez Związek Sportowy na rzecz sportowców usługi, polegające na wykonywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych, wykazują ścisły związek oraz są konieczne do organizowania i uprawiania sportu. Uzasadnione jest twierdzenie, iż zabiegi rehabilitacyjne, których adresatami są osoby uprawiające sport, zwłaszcza profesjonalni sportowcy, stanowią nieodłączną czynność samego organizowania i uprawnia danej dyscypliny.

Wobec spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy organ podatkowy stwierdził, iż usługi świadczone przez Związek Sportowy korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.