Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 4, 2013

Zabiegi masażu, akupunktury i clavipunktury a VAT

0 1272

Usługi z zakresu masażu bańkami próżniowymi, zabiegów akupunktury i clavipunktury oraz masażu przy użyciu urządzenia DCK świadczone przez kosmetologów nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2013 roku nr IPPP2/443-1177/12-5/KG.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kosmetologii, pielęgnacji, dietetyki oraz usług paramedycznych.

W ramach usług paramedycznych wykonuje zabiegi w zakresie:

  • masażu bańkami próżniowymi, gdzie poprzez wytwarzane podciśnienie skóra człowieka ulega przekrwieniu, następuje podrażnienie zakończeń nerwowych, co prowadzi do poprawy czynności narządów wewnętrznych. Jednocześnie masaż bańkami ma na celu poprawienie funkcjonowania całego organizmu ludzkiego, usprawniając na punktach akupresurowych pracę odpowiadających im narządów wewnętrznych,

  • masażu przy użyciu urządzenia Derma Sense System (DCK,) polegający na uciskaniu głowicami urządzenia określonych punktów na ciele człowieka odpowiadających określonym gruczołom i narządom wewnętrznym, co w rezultacie powoduje poprawę działania tych gruczołów i organów. Urządzenie to służy do biologicznego drenażu w celu poprawy naturalnych funkcji krwioobiegu i systemu limfatycznego. Może być również użyte do wielu zabiegów w zakresie poprawy estetyki skóry, jak również do zabiegów refleksoterapii czyli leczniczego masażu stref odruchowych,

  • clavipunktury, które mają na celu poprawę ogólną kondycji organizmu, uwalniania od napięć i stresu, a tym samym pomagają walczyć z bólem i chorobą.

Jednocześnie Podatnik zaznaczył, iż osoba wykonująca zabiegi clavipunktury posiada dyplom ukończenia kursu clavipunktury, zatem ma odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania tych zabiegów. Natomiast osoby wykonujące pozostałe zabiegi posiadają dyplom kosmetologa. Klienci korzystający z usług gabinetu nie posiadają skierowań od lekarzy specjalistów na ww. zabiegi.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia z VAT na powyższe usługi.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy podkreślił, iż warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,

  • o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Zatem w pierwszej kolejności organ podatkowy dokonał analizy czy osoby, które uzyskały kwalifikacje do wykonywania zawodu kosmetologa na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunku kosmetologia, są uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Bowiem zgodnie z art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zawód kosmetologa nie jest zawodem medycznym, a tym samym osoby posiadające kwalifikacje do jego wykonywania nie spełniają przesłanki podmiotowej do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku VAT.

W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, iż ze względu na niespełnienie określonej w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku VAT przesłanki podmiotowej, w analizowanym stanie faktycznym, usługi z zakresu masażu bańkami próżniowymi, zabiegów akupunktury i clavipunktury oraz masażu przy użyciu urządzenia DCK świadczone przez kosmetologów nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Tym samym ze względu na niespełnienie przesłanki podmiotowej uprawniającej do zwolnienia z podatku VAT świadczonych usług, zbędna jest analiza spełnienia przesłanki przedmiotowej, tj. świadczenia usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.