Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 30, 2012

Zabiegi medyczne poprawiające wygląd a stawka VAT

0 1112

Operacje plastyczne mające na celu poprawę wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego oraz nie można ich uznać za ściśle związane z opieką medyczną, nie korzystają ze zwolnienia na postawie art. 43 ust. 18 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 kwietnia 2011 roku nr IBPP4/443-110/11/AZ.

Sytuacja podatnika

Zakład Opieki Zdrowotnej wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej mające na celu poprawę wyglądu oraz zabiegi poprawiające zdrowie fizyczne. Część operacji plastycznych przeprowadzana jest na podstawie wystawionych opinii od psychiatry i psychologa, część zabiegów wykonywana jest bez takich konsultacji, zaś niektóre zabiegi są wykonywane w związku z odniesionymi przez pacjenta urazami i mają na celu rekonstrukcję uszkodzonych części ciała.

Zdaniem wnioskodawcy operacje plastyczne, przykładowo: lifting, wycięcie nadmiaru skóry, ramion lub ud, liposukcja, operacje odstających uszu, poprawa wyglądu nosa, powiększanie piersi z zastosowaniem implantów, mają na celu przywrócenie wyglądu normalnego. Celem takiej operacji jest to, aby pacjent wyglądał podobnie jak reszta społeczeństwa. Można tutaj wskazać np. operacje takie jak powiększenie piersi u kobiet mających „męską” klatkę piersiową (a wiec nienormalną u kobiet) czy korekta odstających uszu (zwłaszcza w wieku przedszkolnym - często taka wada powoduje dyskomfort psychiczny i brak akceptacji społecznej). Operacje powyżej wymienione służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zgodnie z definicją zdrowia podaną przez WHO zdrowie (w interpretowanym przepisie podane jest „zdrowie” - ogólnie, a nie np. tylko zdrowie psychiczne, dlatego rozpatrywana jest definicja zdrowia w charakterze ogólnym), jest to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego a nie np. brak choroby czy niepełnosprawności. Zdrowie jest to także zdolność do pełnienia ról społecznych, adaptacji do zmian środowiska i radzenia sobie z tymi zmianami. Z uwagi na taką definicję zdrowia, dokonywanie operacji mających na celu: przywrócenie normalności, dobre samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne, wywołanie uczucia akceptacji społecznej - jest ewidentną poprawą, profilaktyką, zachowaniem, przywracaniem, ratowaniem zdrowia.

W związku z powyższym Zakład Opieki Zdrowotnej zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie, że opisane powyżej, świadczone przez ZOZ, zabiegi chirurgiczne podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, uznał stanowisko Zakładu Opieki Zdrowotnej, zgodnie z którym opisane zabiegi chirurgiczne podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, za nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził bowiem, iż zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi, które tych celów nie realizują nie mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia. W związku z tym każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświecał danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Zauważyć bowiem należy, iż nie w każdym przypadku działania podejmowane na rzecz pacjenta mają na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę jego zdrowia. W przypadku, gdy świadczone usługi nie będą związane z ochroną zdrowia i takiego celu nie będą realizować nie mogą korzystać z omawianego zwolnienia.

Ponadto organ podatkowy zwrócił uwagę, iż wyłącznie operacje plastyczne o charakterze rekonstrukcyjnym, przywracające kształt i wizerunek po urazie lub chorobie, mające na celu poprawę lub przywrócenie zdrowia tj. np. zabiegi wykonywane w związku z odniesionymi przez pacjenta urazami i służące rekonstrukcji uszkodzonych części ciała ze względu na cel terapeutyczny korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast operacje plastyczne mające na celu „poprawę wyglądu” tj. lifting, wycięcie nadmiaru skóry, ramion lub ud, liposukcja, operacje odstających uszu, poprawa wyglądu nosa, powiększanie piersi z zastosowaniem implantów, nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Operacje plastyczne mające na celu poprawę wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego, nie są skierowane bezpośrednio na poprawienie stanu zdrowia pacjenta, nie mają bezpośredniego i rzeczywistego celu polegającego na diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Zatem bez względu na to, czy jest dodatkowo opinia lekarza psychiatry lub psychologa czy też nie, operacje te, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną muszą - biorąc pod uwagę nadrzędną zasadę, że każdy przepis stanowiący zwolnienie od podatku VAT należy interpretować ściśle - zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 18 ustawy o VAT i w związku z nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.