Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

April 3, 2014

Zabudowa meblowa wraz z montażem a stawka VAT

0 1146

Dostawa zabudowy meblowej wraz z montażem, która będzie przymocowana do ścian za pomocą listew montażowych i śrub, będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2014 roku nr IBPP2/443-1032/13/BW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zajmuje się produkcją mebli na wymiar wg indywidualnych projektów, pod za budowę. Wszystkie meble wykonane są z poszczególnych elementów wg wymiarów dopasowanych do projektów. W skład produkowanych mebli na wymiar wchodzą: zabudowa meblowa kompletnej kuchni, szafy wnękowe jak i również meble łazienkowe wraz z usługą montażu.

Sposób montowania mebli kuchennych, łazienkowych i szaf wnękowych polega na powieszeniu ich na hakach i przytwierdzenia szafek wiszących jak i stojących przez przykręcenie ich do ścian budynku. Zabudowa meblowa wykonywana jest z materiałów drewno pochodnych gdzie każda szafka jest osobnym elementem z drzwiczkami połączonymi ze sobą za pomocą śrub. Demontaż zabudowy meblowej nie narusza elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego.

Podatnik zaznaczył jednocześnie, iż będzie dokonywał dostawy zabudowy meblowej wraz z montażem mebli. Na powyższe usługi będzie zawierał umowy na wykonanie czynności związanej z zabudową meblową z firmą, która dalej odsprzedaje wyżej wymienioną zabudowę klientowi indywidualnemu.

Zdaniem Podatnika będą to usługi wykonywane w ramach modernizacji obiektu budowlanego objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości zastosowania 8% stawki podatku VAT na wykonanie zabudowy meblowej, tj. mebli kuchennych, szaf wnękowych i mebli łazienkowych, która będzie przymocowana do ścian za pomocą listew montażowych i śrub i będzie wykonywana w obiektach budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy uznał, iż obniżona stawka podatku VAT nie może znaleźć zastosowania dla wykonania danej zabudowy wnękowej, jeśli polega ona na zaprojektowaniu, przygotowaniu i montażu polegającym na ,,zwykłym” przytwierdzeniu mebli do ściany, np. powieszenie za pomocą haków lub wkrętów, również z kołkami lub podłogi, co skutkuje możliwością demontażu tej zabudowy bez uszkodzenia konstrukcji budynku lub lokalu. Bowiem obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania, czy montażu różnych towarów.

Zatem przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma fakt, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego organ podatkowy uznał, iż opisana we wniosku zabudowa meblowa nie jest połączona w sposób trwały z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego. Trudno bowiem uznać, że przymocowanie do ścian mebli za pomocą listew montażowych i śrub oznacza trwałe połączenie z elementami konstrukcyjnymi lokalu czy budynku. Przedstawiony sposób montażu elementów szaf wnękowych, mebli kuchennych, mebli łazienkowych sprowadza się do prostego połączenia komponentów meblowych ze ścianami, obiektu budowlanego lub jego częściami. Nie są to również zabiegi nadmiernie skomplikowane technicznie oraz mają charakter odwracalny. Ponadto demontaż zabudowy meblowej nie narusza konstrukcji obiektu budowlanego.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż elementem dominującym wykonania przez Podatnika zabudowy meblowej będzie dostawa towaru, która będzie podlegała 23% stawce podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.