Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

July 17, 2017

Zagospodarowanie nadbrzeża zalewu a odliczenie VAT

0 1024

Nie istnieje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy lub usługi związane z zagospodarowaniem nabrzeża zalewu, gdyż nabyte towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.219.2017.1.AP

Sytuacja Podatnika

Miasto zamierza realizować projekt pn. ... Celem projektu jest budowa wiaty rekreacyjnej, drogi dojazdowej, parkingu, chodników i elementów małej architektury. Zagospodarowanie północnego nabrzeża Zalewu na cele rekreacyjne i turystyczne obejmuje budowę wiaty rekreacyjnej konstrukcji drewnianej krytej trzciną, drogi dojazdowej, parkingu na 20 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych, chodników z obramowaniem z kostki kamiennej oraz umieszczenie elementów małej architektury takich jak: ławek parkowych oraz koszy na odpady segregowane i zmieszane. Powierzchnia projektowanej zabudowy wynosić będzie 2. 066 m2. Projekt finansowany w całości ze środków pozyskanych z Lokalnej Grupy Działania. Zagospodarowanie północnego nabrzeża Zalewu poprzez budowę wiaty rekreacyjnej wraz z otaczającą ją ogólnodostępną infrastrukturą wpłynie na uatrakcyjnienie obszaru wypoczynkowego. Przedmiotowa inwestycja pozwoli na większą integrację lokalnej społeczności, a także organizację imprez na świeżym powietrzu. Projekt będzie oddziaływał pozytywnie na grupy defaworyzowane na terenie miasta poprzez zapewnienie dostępności projektowanej infrastruktury dla osób niepełnosprawnych.

Społeczność lokalna będzie mogła bezpłatnie korzystać z wybudowanej infrastruktury należącej do Miasta. Czy Miasto będzie miało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy lub usługi związane bezpośrednio z zagospodarowaniem nabrzeża Zalewu w ramach powyższego projektu?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do cytowanego wyżej przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie zostanie spełniony, gdyż poniesione wydatki w ramach projektu nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Końcowo podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.