Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE ZAGADNIENIA , GMINY I POWIATY

March 31, 2014

Zagraniczna egzekucja administracyjna podatków gminnych

0 999

W jaki sposób Wójt Gminy nieposiadający w swojej strukturze organu egzekucyjnego może skorzystać z wzajemnej pomocy, przy dochodzeniu długów podatkowych od osób przebywających poza granicami RP?

ODPOWIEDŹ

Wójt gminy nieposiadający w swojej strukturze organu egzekucyjnego, a posiadający adres zobowiązanego poza terytorium RP, wystawia tytuł wykonawczy, wpisując adres zagraniczny zobowiązanego i przesyła do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (zgodnie z zasięgiem terytorialnym działania dla danej gminy) wraz z wnioskiem o odzyskanie należności pieniężnych.

Organ egzekucyjny urzędu skarbowego po przyjęciu tytułu do egzekucji, wdroży procedury zapisane w ustawie egzekucyjnej oraz ustawie o wzajemnej pomocy, w celu odzyskania należności pieniężnych wójta gminy.

UZASADNIENIE

Ustawą z dnia 11 października 2013 roku o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych m.in. jednostki samorządu terytorialnego, również wójtowie gmin, mogą dochodzić swoich należności podatkowych od osób przebywających na stałe poza granicami RP.

Formy pomocy dotyczą:

  • wymiany informacji o dłużniku na wniosek i bez wniosku,

  • powiadamiania podmiotu o decyzji, postanowieniu, orzeczeniu lub innym dokumencie jego dotyczącym,

  • prowadzenia egzekucji lub dokonywania zabezpieczeń.

Zgodnie z art. 33 w/w ustawy z wnioskiem o udzielenie pomocy można wystąpić jeżeli:

  • wysokość należności pieniężnej lub łączna wysokość kilku należności pieniężnych przeliczona na euro wg kursu ostatnio ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przed dniem wysłania wniosku, nie jest niższa od 1.500 euro,

  • w dniu sporządzenia pierwszego wniosku o udzielenie pomocy nie upłynęło 5 lat, licząc od dnia upływu terminu płatności należności pieniężnych określonego zgodnie z odrębnymi przepisami (przedawnienie).

Jeżeli prowadzone jest postępowanie w sprawie istnienia lub wysokości należności pieniężnych lub w sprawie wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej, 5 letni termin jest liczony od dnia, w którym ostatecznie zakończyło się postępowanie.

Jeżeli termin zapłaty należności został odroczony lub zapłata należności pieniężnych została rozłożona na raty, zgodnie z odrębnymi przepisami, 5-letni termin, liczony jest od dnia upływu odroczonego terminu płatności lub od dnia upływu terminu płatności ostatniej raty.

Wykorzystywanie formalnych druków do korzystania z pomocy:

  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 06 listopada 2013r. w sprawie sposobu sporządzania wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw członkowskich, jednolitych formularzy służących do powiadomienia i jednolitych tytułów wykonawczych,

  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2013 roku w sprawie wzorów wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw trzecich, zaktualizowanego tytułu wykonawczego, zagranicznego tytułu wykonawczego oraz zarządzenia zabezpieczenia.

Odzyskiwanie należności pieniężnych odbywa się za pośrednictwem właściwego dla danej gminy administracyjnego organu egzekucyjnego.

Wnioski i tytuły wykonawcze mogą być przekazywane w formie papierowej za pośrednictwem Poczty Polskiej lub zgodnie art. 26 § 1C i § 1D ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej.

Formularz tytułu wykonawczego (TYT-1) znajduje się w zakładce DRUKI.

Natomiast, pozyskiwanie informacji o podatniku oraz powiadamianie podatnika przy wykorzystywaniu pomocy obcego państwa, wójt gminy realizuje samodzielnie, jako organ podatkowy – wierzyciel, zgodnie z regułami zapisanymi w ustawie o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności celnych i innych należności pieniężnych, czyli za pośrednictwem centralnego biura łącznikowego. Rozporządzeniem z dnia 06.11.2013r. Minister Finansów wyznaczył Izbę Skarbową w Poznaniu do realizacji zadań centralnego biura łącznikowego ( Dz. U. z 2013r. Poz. 1296).

Małgorzata Pereczkowska