Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

February 11, 2013

Zajęcia dodatkowe z przedmiotów szkolnych a stawka VAT

0 1005

Zajęcia dodatkowe z przedmiotów szkolnych świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Podatnika w ramach umowy zlecenia będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2012 roku nr IPPP2/443-1007/12-3/AO.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług edukacyjnych nie objętych systemem oświaty. W ramach zadania realizowanego na rzecz jednej ze szkół podstawowych będzie prowadził zajęcia dodatkowe z przedmiotów szkolnych (język polski, matematyka). Prowadzącymi zajęcia będą nauczyciele, z którymi Podatnik zamierza podpisać umowy cywilnoprawne.

W związku powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zajęcia dodatkowe z przedmiotów szkolnych (język polski, matematyka) korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług czy też należy od nich odprowadzić podatek VAT w wysokości 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy wskazał, że dla możliwości skorzystania ze zwolnienia koniecznym jest jednoczesne spełnienie dwóch przesłanek, mianowicie świadczący usługi musi być podmiotem wymienionym w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a świadczącym usługi w zakresie kształcenia i wychowania lub podmiotem wymienionym w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b świadczącym usługi w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.

Natomiast z opisu sprawy wynika, że Podatnik nie jest jednostką objętą systemem oświaty, a prowadzącymi zajęcia będą nauczyciele, z którymi zostaną podpisane umowy cywilnoprawne. Tym samym organ podatkowy uznał, iż Podatnik nie spełnia przesłanek o charakterze podmiotowym wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy, bowiem nie jest ani uczelnią, ani jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, czy też jednostką badawczo-rozwojową, ani też nie świadczy przedmiotowych usług jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Jednocześnie usługi świadczone przez Podatnika nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. Bowiem warunkiem zastosowania powyższego zwolnienia od podatku jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, jak również przesłanki podmiotowej, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Prywatne nauczanie obejmuje czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność, w oparciu o umowy zawarte bezpośrednio z uczniem lub jego rodzicami, czy opiekunami. Nie ma przy tym znaczenia okoliczność, czy usługa jest świadczona indywidualnemu uczniowi/słuchaczowi, czy też jednocześnie większej liczbie osób. W przypadku, gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudnieni przez inny podmiot, to nie łączy ich bezpośrednia relacja umowna z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym.

Skoro w niniejszych okolicznościach usługi świadczone będą przez nauczycieli zatrudnionych w ramach umowy zlecenia nie zostanie spełniona przesłanka podmiotowa art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem usługi te nie będą świadczone osobiście przez usługodawcę będącym nauczycielem, lecz przez Podatnika zatrudniającego nauczyciela. Tym samym, zajęcia dodatkowe z przedmiotów szkolnych świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Wnioskodawcę w ramach umowy zlecenia nie będą korzystały ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.