Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

August 28, 2015

Zajęcie pasa drogowego a obowiązki w VAT

0 1415

Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia przez Przedsiębiorcę na rzecz Wykonawcy opłaty za zajęcie pasa drogowego będzie moment obciążenia opłatą za zajęcie pasa drogowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 10 sierpnia 2015 roku nr IPTPP1/4512-361/15-4/MW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który świadczy na rzecz Wykonawcy usługę polegającą na przeniesieniu opłaty za zajęcie pasa drogowego, określonej w decyzji administracyjnej, w której właściwy organ wyraża zgodę na zajęcie pasa drogowego i ustala opłatę. Powyższa usługa jest wykonana po otrzymaniu przez Przedsiębiorcę przedmiotowej decyzji ustalającej opłatę. Usługa ta powinna zostać udokumentowana poprzez wystawienie na rzecz Wykonawcy faktury VAT w oparciu o przepisy art. 106a-q ustawy o VAT.

Wątpliwości Przedsiębiorcy budzi kwestia ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu obciążenia Wykonawcy kosztami opłaty za zajęcie pasa drogowego oraz terminu wystawienia faktury dokumentującej przeniesienie na wykonawcę kosztów tej opłaty.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują dla przedmiotowej usługi szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, zatem w tej sytuacji znajdzie zastosowanie ogólna zasada wyrażona w art. 19a ust. 1 ww. ustawy.

Zatem momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia przez Przedsiębiorcę na rzecz Wykonawcy opłaty za zajęcie pasa drogowego, zgodnie z art. 19a ust. 1 ww. ustawy, będzie moment wykonania tej usługi, tj. moment obciążenia Wykonawcy opłatą za zajęcie pasa drogowego, co następuje z chwilą przekazania Wykonawcy kopii decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego. Na tak określony moment powstania obowiązku podatkowego nie ma wpływu kwestia, że płatność następuje z opóźnieniem i Wykonawca reguluje zobowiązania po dacie obciążenia go kosztami przez Przedsiębiorcę, jak również termin wystawienia faktury dla Wykonawcy.

Bowiem, mając na uwadze treść art. 106i ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8, organ podatkowy stwierdził, że fakturę dokumentującą przeniesienie opłaty za zajęcie pasa drogowego należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usług, czyli nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekazanie Wykonawcy kopii decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1, art. 106i ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.