Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

October 2, 2014

Zajęcie rachunku bankowego na który wpływają również pobory małżonka

0 1240

Urząd zajął konto należące do mnie i mojej żony, w związku z nieuregulowaniem przeze mnie podatku VAT za maj 2014 roku. Na to konto wpływa także wynagrodzenie mojej żony. Tytuł wykonawczy wystawiony jest tylko na mnie. Czy urząd może prowadzić egzekucje z wynagrodzenia mojej żony, jeśli ja jestem dłużnikiem?

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

Organ egzekucyjny może prowadzić egzekucję z odrębnych majątków małżonków tylko wówczas, kiedy mąż i żona są zobowiązanymi. Egzekucja administracyjna toczy się na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego wobec Podatnika, więc organ egzekucyjny nie ma podstaw prawnych do prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia żony. Jednak, w przypadku kiedy egzekucję prowadzi się z wierzytelności znajdujących się na rachunku bankowym, którego posiadaczem jest Podatnik bądź Podatnik i jego małżonka, to wszystkie środki pieniężne zgromadzone na tym rachunku mogą być objęte zajęciem.

UZASADNIENIE

W związku z nieuregulowaniem VAT przez Zobowiązanego (Podatnika), administracyjny organ egzekucyjny prowadzi egzekucję administracyjną na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez wierzyciela – naczelnika urzędu skarbowego.

W myśl art. 1 a pkt 20 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) zobowiązany to osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej albo osoba fizyczna, która nie wykonała w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym lub obowiązku o charakterze niepieniężnym, a w postępowaniu zabezpieczającym - również osoba lub jednostka, której zobowiązanie nie jest wymagalne albo jej obowiązek nie został ustalony lub określony, ale zachodzi obawa, że brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić skuteczne przeprowadzenie egzekucji, a odrębne przepisy na to zezwalają.

Zgodnie z art. 27 u.p.e.a. tytuł wykonawczy zawiera m.in. imię i nazwisko lub firmę zobowiązanego i jego adres, a także określenie zatrudniającego go pracodawcy i jego adresu, jeżeli wierzyciel posiada taką informację. Natomiast, jeżeli tytuł wykonawczy dotyczy należności spółki nieposiadającej osobowości prawnej, w tytule wykonawczym podaje się również imiona i nazwiska oraz adresy wspólników.

W sytuacji, kiedy egzekucja miałaby być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków, o czym mówi art. 27c u.p.e.a.

Charakterystyczne jest natomiast, iż zgodnie z art. 67 ustawy, podstawę zastosowania środka egzekucyjnego w postaci min. egzekucji z rachunku bankowego, stanowi zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego zobowiązanego u dłużnika zajętej wierzytelności.

Z powyższego wynika, iż na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego wobec Zobowiązanego - Podatnika, organ egzekucyjny nie może prowadzić egzekucji z majątku żony czym niewątpliwie jest wynagrodzenie ze pracę małżonki. Nie oznacza to, że współmałżonek nie może korzystać z pobranego przez małżonkę wynagrodzenia, bowiem zgodnie z zapisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego należy min. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Trzeba dodać, iż egzekucja wynagrodzenia za pracę uregulowana jest od art. 72 do 75 u.p.e.a. i może toczyć się u dłużnika zajętej wierzytelności, którym jest pracodawca.

Temat przedstawia się inaczej, kiedy organ egzekucyjny zajmuje rachunek bankowy, którego posiadaczem jest Zobowiązany lub Zobowiązany i jego małżonka i na ten rachunek wpływają środki z wynagrodzenia małżonki zobowiązanego.

Zgodnie z zasadami kodeksu pracy wynagrodzenie może być wypłacane do rąk pracownika bądź na wskazany przez pracownika rachunek bankowy. Z chwilą kiedy środki finansowe z wynagrodzenia za pracę małżonki wpłyną na rachunek bankowy, tworzą środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym posiadacza. Jeżeli z umowy z bankiem na prowadzenie rachunku bankowego nie wynikają zastrzeżenia dotyczące dysponowania zgromadzonymi środkami, to rachunek wspólny jest rachunkiem rozłącznym. Oznacza, to że każdy posiadacz może swobodnie dysponować tymi środkami, do chwili zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, dokonanego na podstawie norm zawartych od art. 80 do 87 u.p.e.a. Z tą chwilą bank będący dłużnikiem zajętej wierzytelności, bezzwłocznie przekaże zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu. W przypadku egzekucji środków pieniężnych zgromadzonych na rozłącznym rachunku bankowym, źródło ich pochodzenia przy realizacji zajęcia nie ma znaczenia, tak więc podlegają w całości egzekucji. Należy nadmienić, iż w przypadku braku środków do zrealizowania zajęcia w całości, egzekucja obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia.

Małgorzata Pereczkowska