Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

September 2, 2018

Zajęcie środków pieniężnych na zaległości podatkowe

0 1329

Urząd zajął rachunek bankowy w związku z zaległościami w płaceniu VAT . Bank zablokował moje wszystkie rachunki bankowe, na których są pieniądze. Póki co zajęcie urzędu nie jest realizowane, a ja nie mogę prowadzić działalności. Wcześniej bank realizował zajęcie, a ja mogłem spokojnie korzystać ze środków na rachunku. Czy urząd ma prawo do blokady wszystkich kont, a bank na przetrzymywanie zajęcia i nie realizowanie w kwocie z zajęcia?

 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

W przypadku zaległości m.in. z tytułu podatku od towarów i usług administracyjny organ egzekucyjny ma prawo do zajęcia wierzytelności znajdujących się na wszystkich rachunkach bankowych Podatnika, ale tylko do wysokości zaległości wraz z odsetkami, kosztami upomnienia i egzekucyjnymi.

Kwestia późniejszej realizacji zajęcia przez banki wynika ze zmiany art 80 ustawy egzekucyjnej. W myśl tego przepisu bank dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu ma obowiązek przekazać zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na  pokrycie egzekwowanej należności.

UZASADNIENIE

Egzekucji administracyjnej podlegają min. takie obowiązki jak podatki, opłaty i  inne należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z  dnia 29 sierpnia 1997  r. - Ordynacja podatkowa (Dz.  U.  z 2018  r. poz.  800, z  późn. zm.). Zatem zaległości z tytułu podatku od towarów i usług podlegają egzekucji administracyjnej.

W celu ściągnięcia zaległości organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne przewidziane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w tym egzekucję należności pieniężnych z rachunku bankowego.

Organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego przez  przesłanie do  banku zawiadomienia o  zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z  rachunku bankowego do  wysokości egzekwowanej należności pieniężnej wraz  z  odsetkami z  tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej wierzytelności oraz  kosztami egzekucyjnymi. Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa bank, aby bez  zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności, lecz niezwłocznie po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na  pokrycie egzekwowanej należności albo zawiadomił organ egzekucyjny o przeszkodzie w  dokonaniu wpłaty, w  tym również o  nieprowadzeniu rachunku bankowego zobowiązanego.

Zajęcie wierzytelności jest skuteczne w  odniesieniu do rachunków bankowych zobowiązanego prowadzonych przez bank, niezależnie od tego, czy organ egzekucyjny wskazał w  zawiadomieniu numery tych rachunków.

Zajęcie wierzytelności jest skuteczne także w  odniesieniu do rachunku bankowego prowadzonego dla kilku osób fizycznych, którego współposiadaczem jest zobowiązany.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, że banki mogą zablokować wszystkie rachunki bankowe do kwoty wynikającej z zawiadomienia o zajęciu. Blokada rachunków dokonana przez banki ponad kwotę wynikającą z zawiadomienia o zajęciu jest niezgodna z prawem.

Niemniej zmiana przepisu w kwestii realizacji przez bank zajęcia po 7 dniach nie powinna wpłynąć na niekorzyść Podatnika.

Zgodnie z przepisami ustawy egzekucyjnej bank jest dłużnikiem zajętej wierzytelności, który to jest obowiązany do:

 

  • naliczenia odsetek z tytułu niezapłacenia należności w terminie, należnych od następnego dnia po dniu wystawienia przez organ egzekucyjny zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub prawa majątkowego do dnia przekazania organowi egzekucyjnemu środków pieniężnych uzyskanych z zajęcia,

  • w sytuacji gdy dłużnik zajętej wierzytelności przekazuje organowi egzekucyjnemu środki pieniężne za pośrednictwem rachunku bankowego, odsetki naliczane są do dnia obciążenia rachunku bankowego zobowiązanego przekazywaną kwotą.

 

Natomiast organ egzekucyjny w okresie realizacji zajęcia jest obowiązany powiadamiać dłużnika zajętej wierzytelności o każdorazowej zmianie stawki odsetek z tytułu niezapłacenia należności w terminie.

Należy dodać, że jeżeli bank, pomimo znajdujących się na rachunku bankowym Czytelnika środków pieniężnych przewyższających kwotę zajęcia, zablokuje pozostałe środki pieniężne, w taki sposób, że Czytelnik nie będzie mógł nimi obracać, to ma prawo żądać od banku odszkodowania związanego z poniesionymi stratami.

Czytelnik może również w ciągu 7 dni sam uregulować zaległy VAT do urzędu skarbowego. W takiej sytuacji organ egzekucyjny wycofa zajęcie z banku i Czytelnik nie poniesie naliczonych przez bank kosztów realizacji zajęcia.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 1a pkt 12, art. 2 § 1 pkt 1, art. 70, art. 80 i art. 81 § 1 i § 1a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji