Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

March 1, 2014

Zajęcie wierzytelności z tytułu VAT z rachunku osobistego podatnika

0 902

Z przyczyn ode mnie niezależnych nie zapłaciłam podatku VAT. Działalność prowadzę jako osoba fizyczna. Dlaczego urząd zajął mój osobisty rachunek bankowy, a nie gospodarczy?

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

Organ egzekucyjny urzędu skarbowego w celu doprowadzenia do zapłaty podatku VAT stosuje środki przymusu, którymi są min. zajęcie ruchomości, wierzytelności z rachunku bankowego bądź też inne środki egzekucyjne wymienione art. 1a pkt 12a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). Procedury dotyczące zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego szczegółowo opisane są w artykułach od 80 do 87 u.p.e.a.

Zgodnie z art.80 u.p.e.a., organ egzekucyjny dokonuje zajęcia poprzez przesłanie do banku bądź do oddziału banku zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z rachunku bankowego do wysokości egzekwowanego podatku VAT wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi. Zawiadomienie o zajęciu jest jednocześnie wezwaniem banku, aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności, lecz bezzwłocznie przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu albo zawiadomił urząd w terminie 7dni, od dnia doręczenia wezwania, o przeszkodzie w dokonaniu zapłaty. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego podatnika jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu i obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia. Zajęcie wierzytelności zgodnie z art. 81 § 1 u.p.e.a. jest skuteczne w odniesieniu do rachunków bankowych zobowiązanego prowadzonych przez bank, niezależnie od tego, czy organ egzekucyjny wskazał w zawiadomieniu numery tych rachunków.

Wyjaśniając kwestię podjętą przez Czytelnika należy zauważyć, iż zgodnie z brzemieniem powyższych zapisów nie ma znaczenia czy bank zajmie wierzytelności znajdujące się na rachunku bankowym osobistym czy też na rachunku bankowym służącym do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Celem zajęcia jest realizacja przez bank dochodzonych przez organ egzekucyjny kwot. Jeśli bank stwierdził brak środków pieniężnych na rachunku gospodarczym, to zrealizował zajęcie z wierzytelności znajdujących się na osobistym rachunku bankowym zobowiązanego. Należy nadmienić, że w przypadku braku środków pieniężnych na rachunkach bankowych zobowiązanego bank blokuje wszystkie jego konta.

Małgorzata Pereczkowska