Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

May 2, 2014

Zajęcie zwrotu VAT w postępowaniu egzekucyjnym na mandat karny

0 1004

Mam w urzędzie do zwrotu kwotę z rozliczenia podatku VAT. Dostałam zawiadomienie, że urząd zajął kwotę zwrotu na nieuregulowany przeze mnie mandat karny. Jak powinnam się zachować wobec urzędu w takim przypadku?

 

Zapraszamy również do przeczytania innego artykułu: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

W celu wyegzekwowania należności publiczno-prawnych, jakim niewątpliwie jest mandat drogowy nałożony przez państwowy organ administracyjny, organ egzekucyjny urzędu skarbowego na mocy art. 89 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) dokonuje zajęcia wierzytelności pieniężnej, w tym również zwrotu VAT, przez przesłanie do dłużnika zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego. Jednocześnie z przesłaniem zawiadomienia, o którym mowa w § 1, organ egzekucyjny wzywa dłużnika zajętej wierzytelności, aby w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia złożył oświadczenie, czy uznaje zajętą wierzytelność zobowiązanego oraz czy przekaże organowi egzekucyjnemu z zajętej wierzytelności kwoty na pokrycie należności lub z jakiego powodu odmawia tego przekazania.

Zgodnie z art. 67a u.p.e.a. wskutek zajęcia wierzytelności z tytułu zwrotu VAT, organ egzekucyjny może działać w imieniu podatnika, wykonując wszelkie jego prawa w zakresie niezbędnym do prowadzenia egzekucji, czyli w omawianym przykładzie zaspokoić zobowiązania Czytelniczki wynikające z nałożonych mandatów karnych.

Wobec powyższego Organ podatkowy urzędu dokonujący zwrotu VAT zgodnie z § 3 art. 89 u.p.e.a. oświadcza o uznaniu wierzytelności w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia o zajęciu i przekazuje kwoty na pokrycie należności wynikające z zajęcia.

Sposób zachowania Czytelniczki wobec urzędu w sytuacji zajęcia zwrotu VAT na mandat karny należy rozpatrywać biorąc pod uwagę wysokość kwoty zwrotu VAT oraz kwotę mandatu do zapłaty. I tak:

1) Jeżeli kwota zwrotu VAT jest wyższa od kwoty dochodzonego mandatu, wówczas urząd wskutek zajęcia zaspokoi całą należność z tytułu mandatu wraz z kosztami egzekucyjnymi. W takiej sytuacji Czytelniczka nie musi podejmować żadnych działań związanych z zajęciem, a zwrot VAT będzie pomniejszony o kwotę wynikającą z zajęcia.

2) W sytuacji kiedy kwota zwrotu VAT jest niższa od kwoty dochodzonego mandatu wówczas cała kwota zwrotu VAT zostanie przekazana na zajęcie egzekucyjne, a różnicę pozostającą do zapłaty Czytelniczka powinna uregulować w organie egzekucyjnym urzędu bądź też na rachunek bankowy tego organu.

Należy dodać, iż jeżeli należność z tytułu mandatu nie zostanie uregulowana w całości przez Czytelniczkę, urząd może zastosować inne środki egzekucyjne w celu wyegzekwowania tych należności pieniężnych.

Małgorzata Pereczkowska