Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

January 11, 2016

Zakończenie działalności gospodarczej a rozpoczęcie najmu w świetle podatku VAT

0 963

Wskutek zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i rozpoczęcia świadczenia usług najmu nie zajdą względem Podatnika przesłanki wynikające z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 28 grudnia 2015 roku nr IPTPP2/4512-597/15-2/PRP.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualne interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który planuje wniesienie zorganizowanej części posiadanego przedsiębiorstwa do nowoutworzonej spółki tytułem wkładu na pokrycie kapitału zakładowego. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wejdą przede wszystkim wierzytelności, zapasy, wyposażenie biura, know how w postaci dokumentacji procesu produkcyjnego i część maszyn. Tak zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych zachowa funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi jego składnikami, spełniając definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pracownicy aktualnie zatrudnieni przejdą w trybie transferu pracowniczego do nowoutworzonej spółki. Natomiast nie wejdą w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącej przedmiotem wskazanej transakcji, nieruchomości, na których zlokalizowany jest zakład produkcyjny i część parku maszynowego, czego właścicielem jest i pozostanie nadal Podatnik.

Pozostając właścicielem nieruchomości i maszyn Podatnik zamierza wynajmować je nowoutworzonej spółce. Będąc jednym ze wspólników tejże spółki, nie będzie on uczestniczył w jej zarządzaniu, będzie pobierał dywidendę. Ponadto nie będzie prowadził żadnej zorganizowanej aktywności gospodarczej. Jedynie planuje potraktować przychody z najmu oraz ewentualne dywidendy z nowo utworzonej spółki, jako uzupełnienie dochodów z przyszłej emerytury.

Podatnik po dokonaniu wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie będzie już posiadał żadnych towarów, względem których dokonał odliczenia podatku VAT, a które wskutek zmiany prowadzonej działalności na najem, nie będą już służyły działalności opodatkowanej. Zatem wszelkie pozostałe w jego posiadaniu aktywa będą przedmiotem najmu, jako usług opodatkowanych podatkiem VAT, zaś wszelkie inne aktywa wykorzystywane aktualnie do prowadzonej działalności gospodarczej, staną się przedmiotem aportu do spółki kapitałowej, jako składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Podatnik ma wątpliwości, czy wskutek zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i rozpoczęcia świadczenia usług najmu zajdą względem niego przesłanki opisane w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwsze kolejności wyjaśnił, iż najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Bowiem zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe, bez względu na to, czy będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał, iż świadczone przez Podatnika usługi najmu będą nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy, a Podatnik pomimo zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, dalej będzie wykonywał czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 ww. ustawy.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż wskutek zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i rozpoczęcia świadczenia usług najmu w stosunku do Podatnika nie znajdzie zastosowania przepis art. 14 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, bowiem nie wystąpi sytuacja, w której dojdzie do zaprzestania przez podatnika wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 14 ust. 1 pkt 2, art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.