Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138) , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

May 17, 2018

Zakończenie używania kasy fiskalnej a zwrot ulgi z tytułu jej zakupu

0 1132

Złożenie wniosku do urzędu skarbowego celem zakończenie używania kasy fiskalnej nie jest jednoznaczne z obowiązkiem zwrotu ulgi na jej zakup.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2018 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.113.2018.2.AJ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni jest rolnikiem, czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. W maju 2013 r. po sprzedaży krów na kwotę 30.820 zł na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni zakupiła kasę fiskalną i skorzystała z ulgi w wysokości 700 zł poprzez wykazanie kwoty w deklaracji VAT. W związku z tym, że od maja 2013 r. nie dokonywała już sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, na kasie fiskalnej nie było żadnej ewidencji. W 2017 r. Wnioskodawczyni złożyła wniosek do urzędu skarbowego celem zakończenia używania kasy fiskalnej i uzyskała informację o zwrocie ulgi. Ulgę wraz z odsetkami zwróciła do urzędu skarbowego.

Kasa rejestrująca była zgłaszana do obowiązkowego przeglądu technicznego, podmiot prowadzący serwis kas rejestrujących wykonywał terminowo przeglądy techniczne. Wnioskodawczyni nie dokonywała zmiany profilu prowadzonej działalności gospodarczej, wskazującej na zakończenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych, ale analizując swoją działalność z ostatnich 5 lat stwierdza, że 100% sprzedaży dokonuje na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą. Działalność nie była zawieszania ani zlikwidowana i w dalszym ciągu jest prowadzona.

Czy Wnioskodawczyni powinna zwrócić ulgę do urzędu skarbowego?

Sytuacja Podatnika

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1 i 2 – art. 111 ust. 6.

Stosownie do zapisu § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadkach gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  1. zaprzestaną działalności;

  2. nastąpi otwarcie likwidacji;

  3. zostanie ogłoszona upadłość;

  4. nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy;

  5. dokonają odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3.

Zwrot odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach, o których mowa w art. 111 ust. 6 ustawy, oraz w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5, odnosi się tylko do tych kas, których te warunki lub przypadki dotyczyły (§ 6 ust. 2).

Z powyższego zatem wynika, że w § 6 ust 1 pkt 1-5 ww. rozporządzenia, ustawodawca określił katalog okoliczności, w których podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

W świetle powyższego należy zatem stwierdzić, że na gruncie niniejszej sprawy nie zaistniały okoliczności powodujące obowiązek zwrotu odliczonej kwoty z tytułu zakupu kasy rejestrującej, zarówno na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika, aby zostały naruszone warunki związane z odliczeniem kwoty z tytułu zakupu kasy rejestrującej, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1 i 2. Z opisu sprawy nie wynika również, aby zaistniały okoliczności wymienione w § 6 ust. 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Podstawa prawna: art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.