Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

June 29, 2016

Zakup aparatu fotograficznego a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1222

Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu aparatu fotograficznego z faktury zawierającej dodatkowo dane małżonka.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 czerwca 2016 roku nr ITPP2/4512-285/16/AJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który zakupił wraz z małżonkiem aparat fotograficzny w systemie ratalnym. Kredyt został udzielony małżonkowi, gdyż Przedsiębiorca o niego nie wnioskował, aby nie zmniejszyć swojej zdolności kredytowej. Aparat został zakupiony przez Przedsiębiorcę do pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług fotograficznych. Jednocześnie od kilku lat prowadzi gospodarstwo rolne.

Po dokonaniu zakupu Przedsiębiorcy została wystawiona faktura pomyłkowo na dane gospodarstwa rolnego oraz dopisany został małżonek ze względu na udzielony kredyt. W rozmowie telefonicznej ze sprzedawcą Przedsiębiorca dowiedział się, że jest możliwa zmiana danych jeżeli firmie jednej i drugiej jest przypisany jeden numer NIP.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy jest upoważniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu aparatu fotograficznego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że na podstawie faktury dotyczącej zakupu aparatu fotograficznego, która jako nabywcę wskazuje Przedsiębiorcę jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą, tj. imię, nazwisko, adres, określenia „gospodarstwo rolne”, NIP oraz dane osobowe małżonka, przysługuje Przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego, o ile rzeczywiście aparat ten został nabyty wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie usług fotograficznych. Prawo to przysługuje, o ile nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto organ podatkowy wskazał, iż faktura jest dokumentem odzwierciedlającym prawidłowy przebieg zdarzenia gospodarczego zarówno pod względem przedmiotu transakcji, jak i podmiotów biorących w niej udział. Faktury są dokumentem o charakterze sformalizowanym. Zatem muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami prawa krajowego. Przeciwnie nie będzie można uznać za prawidłową faktury, gdy sprzecznie z jej treścią wykazuje ona zdarzenie gospodarcze, które w ogóle nie zaistniało bądź zaistniało w innych rozmiarach albo między innymi podmiotami, albo w innym czasie.

Należy mieć jednak na uwadze, że elementy formalne faktury wymagane przez art. 106e ust. 1 ww. ustawy mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.