Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

October 30, 2014

Zakup artykułów medycznych a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1044

Podatnikowi przysługuje zwrot nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym wynikającego z zakupu medycznych artykułów z podatkiem VAT 8% do świadczenia usług kosmetycznych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 października 2014 roku nr ILPP2/443-681/14-4/EN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług fryzjerskich i kosmetycznych. Jednocześnie zakupił materiały i sprzęty do wykonywania zabiegu wybielania zębów. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym usługa wybielania zębów może być wykonana w gabinecie kosmetycznym pod warunkiem, że zastosowany środek czynny do wybielania zębów nie przekracza dozwolonych norm.

W gabinecie kosmetycznym Podatnik sprzedaje więc usługę wybielania zębów, która opodatkowana jest 23% stawką VAT. Jest to usługa kosmetyczna a nie lecznicza. Aby wykonywać ten zabieg Podatnik zakupił Unit stomatologiczny, Lampę do wybielania oraz Monitor. Podatnik nakłada klientom żel na zęby i obrazuje to na kamerze wewnątrzustnej, a potem naświetla lampą. Ponadto do odsysania śliny używa ślinociągów a tors klienta zabezpiecza śliniakami stomatologicznymi. W przypadkach wątpliwych, gdy istnieje ryzyko istnienia próchnicy ukrytej, używa się RTG, aby podjąć decyzję czy można wybielać czy też w danym konkretnym przypadku proces wybielania jest niewskazany. Jeżeli wymagana jest wizualizacja RTG wówczas wykonuje ją lekarz, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niemniej jednak usługa wybielania zębów cały czas sprzedawana jest z podatkiem VAT 23%, bez względu na to czy wykonywana jest przez lekarza czy przez kosmetyczkę, bowiem jest to zabieg kosmetyczny a nie leczniczy. Podatnik zaznaczył, że w gabinecie nie prowadzi działalności leczniczej.

W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości czy przysługuje mu zwrot nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym wynikającego z zakupu medycznych artykułów z podatkiem VAT 8%, do których należą: Unit stomatologiczny, kamera wewnątrzustna, lampa wybielająca zęby, stomatologiczny RTG z radiowizjografią, ślinociągi, śliniaki stomatologiczne.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem w przedmiotowej sprawie warunek ten zostanie spełniony, bowiem nabyte towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, Podatnik ma prawo do odliczenia, na mocy art. 86 ust. 1 ww. ustawy, podatku naliczonego z tytułu nabycia artykułów medycznych wykorzystywanych do czynności opodatkowanych tj. świadczenia usług wybielania zębów. Ponadto jeżeli wystąpi za dany okres rozliczeniowy nadwyżka podatku naliczonego, z tytułu zakupionego sprzętu do wybielania zębów, nad należnym ma prawo do zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy, na podstawie art. 87 ust. 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.