Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

December 1, 2018

Zakup biletów lotniczych u zagranicznego przewoźnika a obowiązek w VAT

0 1143

Czy zakup biletów lotniczych w węgierskich liniach lotniczych (faktura jest wystawiona w języku węgierskim na kwotę w PLN na trasie W-wa Budapeszt) jest importem usług? Czy też nie podlega VAT?

ODPOWIEDŹ

Zakup biletów lotniczych w węgierskich liniach lotniczych nie stanowi importu usług i nie powoduje u polskiego podatnika obowiązku rozliczenia VAT. W przypadku transportu lotniczego międzynarodowego osób, zobowiązanym do zapłaty podatku jest podmiot, który te usługi wykonał.

UZASADNIENIE

Zakup biletów lotniczych w świetle ustawy o podatku od towarów i usług stanowi zakup usługi transportu lotniczego, dlatego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, opodatkowanie takiej czynności należy rozpatrywać w odniesieniu do opodatkowania świadczenia usług, a nie dostaw towarów.

W przypadku opisanym przez Czytelnika mamy do czynienia z transportem międzynarodowym, który został zdefiniowany w ustawie o VAT. Przez usługi transportu międzynarodowego, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego: z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju, z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Miejsce świadczenia, które jednocześnie wyznacza kraj opodatkowania usług międzynarodowego transportu osób m.in. środkami transportu lotniczego zostało unormowane w przepisach wykonawczych do ustawy o podatku VAT. I tak, przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego usług międzynarodowego transportu osób, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Przepis ma zastosowanie do podmiotów świadczących usługę a nie nabywców tych usług. W związku z tym, w przypadku transportu międzynarodowego osób zobowiązanym do zapłaty podatku należnego jest podmiot, który te usługi wykonał.

Zatem zakup biletu lotniczego u węgierskiego przewoźnika nie stanowi importu usług i nie powoduje u Czytelnika obowiązku rozliczenia VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) – nie dotyczy.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art.5 ust.1, art.8 ust.1, art. 83 ust. 3 pkt 2 lit. a – ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 roku w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług.