Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 1, 2016

Zakup bonu podarunkowego od zagranicznej firmy

0 894

Spółka kupiła od zagranicznej firmy bony na zakup towaru w internecie. Bony to prezenty świąteczne dla pracowników. Dostawca, duża i znana firma zajmująca się sprzedażą markowych towarów, wystawił fakturę ze stawka VAT 0%. Czy nasza spółka powinna wykazać WNT w związku z tą transakcją?

ODPOWIEDŹ

Nie, opisana transakcja nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrz-wspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Podstawowym warunkiem uznania transakcji za WNT jest zatem to, żeby doszło do dostawy towarów i, żeby w wyniku tej dostawy towary zostały przewiezione z jednego kraju Unii Europejskiej do drugiego. Zastanawiając się nad charakterem transakcji opisanej w pytaniu należy zatem przede wszystkim rozważyć czy bony na zakup towaru w internecie są towarem.

Definicja towaru została zawarta w art.2 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Orzecznictwo organów podatkowych odnośnie tego czy bony są towarem jest jednolite – organa stoją na stanowisku, że bony, za które można kupić dowolny towar w danym sklepie, nie są towarami, a raczej rodzajem środka płatniczego. Potwierdza to na przykład indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPP3/443-1043/11-2/JK z 25 października 2011 roku, w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko, zgodnie z którym „bony same w sobie nie zaspokajają żadnych potrzeb - nie stanowią więc autonomicznego świadczenia. Bony nie mieszczą się więc w definicji towaru, określonej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. W konsekwencji ich wydanie nie może stanowić dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy o VAT”.

Skoro, jak dowiedziono powyżej, bony na zakup towaru w internecie nie są towarem, ich zakup nie może stanowić wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Sprzedając bony ich wystawca nie świadczy także, zdaniem Redakcji, na rzecz Spółki żadnej usługi, gdyż, jak słusznie stwierdzono w cytowanej powyżej interpretacji indywidualnej, bony same w sobie nie zaspokajają żadnych potrzeb – dają jedynie tytuł do nabycia towarów, a więc są rodzajem środka płatniczego. Dopiero w momencie, kiedy obdarowani pracownicy zdecydują się wymienić bony na towar, ich wystawca dokona czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Będzie to dostawa towarów, ale, w związku z tym, że sprzedawca dokona tej dostawy już na rzecz pracowników Spółki, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dostawa ta również nie będzie stanowiła dla nabywców wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ale sprzedawca opodatkuje ją w swoim kraju, według obowiązującej tam stawki VAT.

Podstawa prawna: art.2 pkt 6, art.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Ewa Konarska