Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

September 2, 2012

Zakup karnetów na zajęcia sportowe a prawo do odliczenia VAT

0 1084

Podatek naliczony z tytułu zakupu kart na zajęcia sportowe dla pracowników podlega odliczeniu.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-1436/11-3/NS z 13 lutego 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca, który zajmuje się sprzedażą usług telekomunikacyjnych, chciałby zakupić dla pracowników karty na zajęcia sportowe. Spółka nie posiada ZFŚS, zakup kart będzie finansowany ze środków obrotowych firmy w całości, pracownik nie musiałby do tego dopłacać. Zostanie zakupionych 14 kart, które będą przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Karty są imienne, opłata za nie będzie stała. W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej z zapytaniem czy będzie miał prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych za zakup kart.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Organ podatkowy podkreślił, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca zamierza dokonywać zakupu usług finansowanych ze środków obrotowych Spółki, z których nieodpłatnie będą korzystać pracownicy. Należy zauważyć, iż wskazane usługi niewątpliwie będą świadczone na cele osobiste pracowników. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż nieodpłatne świadczenie przedmiotowych usług na cele osobiste pracowników jest świadczeniem usług, które podlegają opodatkowaniu.

W omawianej sprawie warunek, o którym mowa na wstępie zostanie spełniony, bowiem nabywane przez Spółkę kart na zajęcia sportowe będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Tym samym Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich zakupu.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 86 ust.1 i ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.