Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę agroturystykę jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym do VAT-UE. W ramach świadczonych usług, chciałbym zakupić konia dla dzieci do hipoterapii w celach rehabilitacyjnych. Otrzymałem propozycję z Niemiec od podatnika od podatku od wartości dodanej. Będę chciał tego konia sprowadzić z Niemiec do Polski - czy muszę rozliczyć WNT? Czy koń będzie traktowany jak towar w VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, zakup konia z Niemiec stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlegające opodatkowaniu w kraju

UZASADNIENIE

Koń, jako zwierzę żywe na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest traktowany jak towar. Zgodnie z definicją towarami są bowiem rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Z kolei przez WNT rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Żeby uznać tę transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to, co do zasady, muszą być spełnione następujące warunki:

1) nabywcą towarów jest:

  • a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

  • b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

    • - z  zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w  pkt 1 lit. a.

Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w  którym zostanie dokonana dostawa.

W związku z nabyciem konia będzie miał Pan również prawo do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku gdy zakup ten będzie służył działalności opodatkowanej. Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu WNT. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w tym przypadku w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Może Pan dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu z okres w którym powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że otrzyma Pan fakturę dokumentującą to nabycie w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w  którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu oraz uwzględni Pan kwotę podatku należnego z  tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w  której jest obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później  niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w  którym powstał obowiązek podatkowy. W związku z tą transakcją będzie Pan musiał również złożyć informację podsumowującą VAT-UE za pomocą środków komunikacji elektronicznej w  terminie do  25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w  którym powstał obowiązek podatkowy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) WNT z tytułu nabycia konia należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 23 (podstawa opodatkowania) i w pozycji 24 (podatek należny). Natomiast po stronie podatku naliczonego w pozycjach 43 i 44 jako środek trwały lub 45 i 46, jako pozostałe nabycia. W informacji podsumowującej w części D (informacja o WNT).

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9, art. 20 ust. 5, art. 86 ust.1 i ust. 2 pkt 4 lit. c, ust. 10, ust. 10b pkt 2, art. 100 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o VAT.