Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 6, 2015

Zakup oraz eksploatacja samochodu ciężarowego a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1129

Prawo do odliczenia w wysokości 100% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie samochodu ciężarowego oraz koszty eksploatacyjne, podatnikowi przysługuje dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia i wpisie w dowodzie rejestracyjnym.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Katowic ach w interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2015 roku nr IBPP2/4512-7/15/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi serwisowe maszyn i urządzeń do kompresji powietrza na terenie całego kraju. Na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej Podatnik zakupił samochód ciężarowy marki Volksvagen transporter. Samochód posiada homologację N1, masę całkowitą do 3,5 tony, ładowność maksymalnie 975 kg - informacje te widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Posiada jeden rząd siedzeń dla trzech osób trwale odgrodzony od reszty pojazdu. Jednocześnie Podatnik przeprowadził dodatkowe badania techniczne, które zawierają informacje, iż pojazd spełnia warunki jakie określa art. 86a ust. 9 pkt l, lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym od tego dnia wszystkie koszty związane z eksploatacją samochodu zarówno paliwo jak i opłaty za autostradę, myjnie i naprawy ujmuje w księdze przychodów i rozchodów w wartościach netto a podatek VAT naliczony odlicza w 100% z otrzymanych faktur.

Nabyty pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Podatnik nie złożył Naczelnikowi Urzędu Skarbowego informacji o wykorzystaniu pojazdu do działalności gospodarczej oraz nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • czy po przeprowadzeniu dodatkowych badań technicznych ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego o wykorzystywaniu samochodu wyłącznie do celów działalności gospodarczej,

  • czy prawidłowym jest rozliczenie przez podatnika 50% podatku naliczonego od zakupionego samochodu jak i od poniesionych kosztów eksploatacyjnych związanych z wykorzystywaniem samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej łącznie z zakupem paliwa do momentu przeprowadzonych badań technicznych,

  • czy prawidłowym jest rozliczenie w 100% podatku VAT naliczonego od poniesionych kosztów związanych z użytkowaniem samochodu w działalności gospodarczej w tym: zakup paliwa, koszty napraw, opłaty za autostradę, koszty myjni, po przeprowadzonych badaniach technicznych stwierdzających zgodność z warunkami technicznymi określonymi w ustawie o podatku od towarów i usług art. 86a ust. 9 pkt l lit. a.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy wskazał, iż w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków dotyczących samochodów ciężarowych należy mieć na uwadze przepis art. 86a ust. 4 pkt 2 w związku z art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a ustawy o VAT. W grupie pojazdów, o których mowa w ww. przepisach, uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej przy wykorzystywaniu, których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, wprowadzania regulaminów, zasad używania tych pojazdów. Posiadanie takiej dokumentacji nie determinuje pełnego prawa do odliczenia, a elementem decydującym jest rodzaj pojazdu określony w art. 86a ust. 4 pkt 2 w związku z art. 86a ust. 9 ww. ustawy. Są to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.

Spełnienie wymagań w odniesieniu do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a ustawy o VAT stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Wobec powyższego, skoro przedmiotowy pojazd to samochód ciężarowy wykorzystywany w całości do działalności gospodarczej, który odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla wymagań określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a ww. ustawy, co zostało potwierdzone na podstawie przeprowadzonego dodatkowego badania technicznego oraz wpisem do dowodu rejestracyjnego tego pojazdu, to Podatnik, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu oraz zgłoszenia go naczelnikowi urzędu skarbowego, bowiem przepisy art. 86a ust. 4 pkt 2 w związku z art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a i art. 86a ust. 12 ustawy takiego obowiązku nie przewidują.

Natomiast, za okres od dnia zakupu do momentu przeprowadzonych badań technicznych, Podatnikowi przysługiwało odliczenie 50% podatku naliczonego od zakupionego samochodu jak i od poniesionych kosztów eksploatacyjnych związanych z wykorzystywaniem samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej łącznie z zakupem paliwa.

Jednak po uzyskaniu ww. zaświadczenia i wpisie w dowodzie rejestracyjnym Podatnik posiada prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 100% z tytułu wydatków związanych z eksploatacją tego pojazdu w tym: koszty napraw, opłaty za autostradę, koszty myjni. Podatnikowi również przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do samochodu wskazanego we wniosku na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z art. 86a ust. 4 pkt 2 i art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.