Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

July 31, 2013

Zakup paliwa do kanistra a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1371

Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do kanistrów, które następnie jest tankowane do sprzedawanych samochodów oraz wykorzystywane przy naprawie samochodów klientów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 maja 2013 roku nr IPPP1/443-240/13-2/MPe.

Sytuacja podatnika

Spółka prowadzi autoryzowany salon i serwis samochodowy. W zakresie prowadzonej działalności znajduje się sprzedaż nowych i używanych samochodów, usługi naprawy oraz serwisu samochodowego. W związku z tym Spółka nabywa paliwo na stacjach benzynowych, które tankowane jest bezpośrednio do kanistrów. Zgodnie z ustaleniami Spółki paliwo z kanistrów przelewane jest do zbiorników nowych samochodów przeznaczonych na sprzedaż. Powyższe tankowanie jest niezbędne do przeprowadzenia tzw. „przeglądu przedsprzedażowego” nowego samochodu.

Dodatkowo zdarza się także, że paliwo z kanistrów tankowane jest do samochodów klientów oddawanych do serwisu. Tankowanie powyższe następuje w przypadku, gdy ilość paliwa znajdującego się w baku samochodu oddawanego do serwisu nie pozwala na zastosowanie odpowiedniego procesu technologicznego związanego z naprawą samochodu. Serwisowane samochody klientów są to zarówno samochody osobowe jak i pojazdy nie spełniające definicji samochodu osobowego. Jednocześnie Spółka prowadzi ewidencję zakupionego paliwa tankowanego pierwotnie do kanistrów, a następnie przelewanego do zbiorników samochodów o których mowa powyżej.

Spółka od powyższych zakupów dokonuje pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa wlewanego do kanistrów. W żadnym przypadku Spółka nie dokonuje sprzedaży paliwa, ale rozlicza wartość tego paliwa w cenie samochodu oraz w cenie usługi naprawy samochodów traktując paliwo jako materiał zużyty do naprawy przedmiotowych samochodów.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, Czy przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia podatku od zakupionego paliwa, w przypadku gdy jest ono pierwotnie tankowane do kanistrów, a następnie przelewane do zbiorników sprzedawanych lub serwisowanych samochodów.

Zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do kanistrów.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Spółka powołała się na przepisy ustawy nowelizującej, art. 4 w związku z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a, z których wynika, iż ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego przy nabyciu paliw nie ma zastosowania w przypadku gdy przedmiotem prowadzonej działalności podatnika jest odsprzedaż nabywanych samochodów. Spółka niewątpliwie spełnia powyższy warunek bowiem w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży nabytych samochodów, natomiast czynność wlewania paliwa do zbiorników samochodów nowych jest niezbędna przy dokonywanej sprzedaży.

Natomiast paliwo wlewane do zbiorników samochodów klientów Spółki, naprawianych w ramach serwisu stanowi część sprzedawanej usługi naprawy pojazdu. Jest to nic innego jak materiał użyty do naprawy samochodu. Spółka rozlicza zużycie tego paliwa w fakturze wystawionej za naprawę samochodu jak każdy inny materiał (części zużyte do naprawy, oleje, smary, chłodziwo itp.). Z uwagi, iż usługa naprawy stanowi czynność opodatkowaną natomiast nabywane paliwo traktować należy jako zakup materiałów niezbędnych do naprawy samochodu klienta, również w tym przypadku, zdaniem Spółki, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabytego paliwa. Bez znaczenia jest w tym przypadku rodzaj naprawianego samochodu, w szczególności czy jest on samochodem osobowym czy nie.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy uznał stanowisko gminy za prawidłowe i stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Podstawa prawna: art. 3 ust. 2 pkt 5, art. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym,